Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Co z połączeniem Tczewa i Rokitek
Nasz Tczew

Co z połączeniem Tczewa i Rokitek?

Sprawdziliśmy, na jakim etapie jest temat powiększenia Tczewa o sołectwo Rokitki. Prezydent Mirosław Pobłocki liczy na oddolne działania samych mieszkańców Rokitek, którzy mogliby pomóc w przekonaniu innych rokitczan do dołączenia do Tczewa.

W lutym ubiegłego roku prezydent informował, że do marca 2022 roku chciałby złożyć wniosek o przyłączenie do Tczewa Rokitek. Wcześniej musiałoby się tam odbyć referendum. Do tej pory tak się nie stało, przez co pojawiły się obawy naszych widzów, że Urząd Miejski nie poczynił w ciągu ostatniego roku żadnych postępów w tym temacie. Mirosław Pobłocki w programie „Pytania do Prezydenta” informuje, że prace przygotowawcze wciąż trwają. Prezydent Tczewa liczy na to, że wśród samych rokitczan pojawią się osoby, które przekonają innych mieszkańców do przyłączenia wsi do miasta.

Tczewskie osiedla oraz strefy przemysłowe coraz bardziej zbliżają się do granic administracyjnych oddzielających miasto od gminy wiejskiej. To sprawia, że plan poszerzenia Tczewa przede wszystkim o Rokitki, staje się coraz bardziej konieczny dla przyszłości miasta.

Jeżeli w wyniku referendum okazałoby się, że mieszkańcy wsi chcieliby przyłączyć się do Tczewa, to Rada Miejska mogłaby złożyć wniosek do wojewody pomorskiego. Jeśli opinia wojewody byłaby pozytywna, wniosek zostałby skierowany do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.