Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Czy rząd wesprze szpital
Nasz Tczew

Czy rząd wesprze Szpitale Tczewskie?

Już od kilku tygodni Szpitale Tczewskie zajmują się wyłącznie pacjentami z COVID-19. Prezes lecznicy szacuje, że straty spowodowane przekształceniem w placówkę jednoimienną mogą wynieść nawet kilkaset tysięcy złotych miesięcznie. Pomorski Urząd Wojewódzki dotąd nie wsparł finansowo Szpitali Tczewskich. Jest z kolei szansa na to, że środki popłyną od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Decyzją ministra zdrowia i wojewody pomorskiego Szpitale Tczewskie funkcjonują jako placówka jednoimienna. Zmiany dotyczą niemal wszystkich oddziałów z wyjątkiem hospicjum. Prezes lecznicy informuje, że liczba lekarzy jest w chwili obecnej wystarczająca. Gorsza sytuacja jest w przypadku pozostałych pracowników.

Spytaliśmy Pomorski Urząd Wojewódzki, dlaczego wojewoda dotąd nie wsparł finansowo Szpitali Tczewskich. W uzyskanej odpowiedzi czytamy, że: „do Wydziału Finansów i Budżetu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku nie wpłynął od Szpitali Tczewskich S.A. żaden wniosek dotyczący przyznania środków finansowych na zakup sprzętu medycznego w związku z przekształceniem szpitala na tzw. szpital II poziomu covidowego, który zajmuje się przede wszystkim leczeniem osób zakażonych koronawirusem” – biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Przypomnijmy, że wojewoda pomorski chciał, aby rehabilitacja mieszcząca się przy ul. 1 Maja także została zamieniona w oddział COVID-owy. Plan ten został już wprowadzony w życie, jednak prezes placówki odwołał się od tej decyzji. Jest to spowodowane tym, że budynek przy ul. 1 Maja nie dysponuje instalacją tlenową, która jest kluczowa podczas leczenia pacjentów z koronawirusem.

W oświadczeniu Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego czytamy, że „odwołanie Szpitali Tczewskich w celu dalszego rozpatrzenia zostało skierowane do drugiej instancji, czyli do Ministra Zdrowia. Jednocześnie wojewoda skierował do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wniosek o przyznanie środków w wysokości 350 tys. zł na potrzeby utworzenia instalacji tlenowej dla szpitala w Tczewie” – biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.