Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Czy Tczew zrezygnuje z Fali
Nasz Tczew

Czy Tczew zrezygnuje z Fali?

Wracamy do tematu bezpłatnej komunikacji miejskiej, która miałaby zacząć obowiązywać w Tczewie od września. Jednym ze skutków tej zmiany mogłaby być rezygnacja władz miasta z tak zwanego wspólnego biletu metropolitalnego Fala. Spółka, która wprowadza ten system na Pomorzu, przekonuje, że bez Fali tczewianie utracą wiele korzyści np. podczas podróży do Trójmiasta.

Podczas styczniowej sesji Rady Miejskiej prezydent zapowiedział, że od 1 września chciałby wprowadzić bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich. O tym czy tak się stanie, wkrótce będą decydować radni. Mirosław Pobłocki odniósł się na sesji do systemu metropolitalnego Fala, który ma zacząć działać od lipca m.in. w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Pruszczu Gdańskim, Wejherowie, Słupsku, Chojnicach czy Lęborku. Fala będzie obowiązywać także na trasach transportu kolejowego, czyli na wszystkich stacjach i przystankach czynnych w ruchu pasażerskim na terenie województwa pomorskiego oraz dodatkowo na stacji w Elblągu i jego okolicach. Dzięki aplikacji lub karcie Fala pomorski pasażer nie będzie musiał szukać kas biletowych poszczególnych przewoźników – za przejazd zapłaci za pomocą jednego kliknięcia. Na styczniowej sesji prezydent wypowiedział się o Fali w taki sposób, jakby wyjście Tczewa z tego systemu było już niemal przesądzone.

W kolejnych dniach prezydent Tczewa ostrożniej wypowiedział się o Fali – okazało się, że włodarz ma świadomość, że wielu mieszkańców naszego miasta mogłoby korzystać z systemu Fala w drodze do pracy lub szkoły poza Tczewem.

Za wprowadzenie systemu Fala odpowiada spółka InnoBaltica, która jest finansowana przez pomorskie samorządy. Przedstawicielka firmy przekonuje, że nawet jeśli w Tczewie przejazdy autobusami będą darmowe, to mieszkańcy naszego miasta odczują korzyści oferowane przez Falę.

Spółka InnoBaltica poinformowała nas, że w chwili obecnej „pięćdziesiątka”, czyli autobus prywatnej firmy Arriva z Tczewa do Gdańska, nie będzie objęty systemem Fala. Nie jest jednak wykluczone, że w przyszłości również i prywatni przewoźnicy przyłączą się do systemu metropolitalnego.