Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Czytali o demaskowaniu fałszu i obłudy
Nasz Tczew

Czytali o demaskowaniu fałszu i obłudy

W miniony weekend na terenie rekreacyjnym przy ul. Żwirki odbyła się dziesiąta, jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tym razem uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać fragmentów „Moralności pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

W 2012 roku pierwsze Narodowe Czytanie zorganizował ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. Akcję zapoczątkowano z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję. Od 2015 roku akcję kontynuuje obecny prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. W tym roku przyszła kolej na „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, czyli ponadczasowy dramat obfitujący w ironię oraz komizm sytuacyjny, umiejętnie demaskujący egoizm, obłudę, fałsz, ciasnotę poglądów, jak również mieszczańską hipokryzję.

W role bohaterów „Moralności pani Dulskiej” wcielili się pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej i Urzędu Miejskiego, a także uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Technicznych oraz Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych. O oprawę muzyczną zadbał Jerzy Cyganowski.

W ciągu dziesięciu lat w ramach Narodowego Czytania zaprezentowano m.in. „Pana Tadeusza”, „Quo Vadis” i trylogię Henryka Sienkiewicza, czy nowele polskie. W Tczewie akcja w minionych latach odbywała się nie tylko przy fontannie na Suchostrzygach, ale także w ogrodzie różanym na Starym Mieście czy przy ławeczce Romana Landowskiego.