Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

czytanie kapitan
Nasz Tczew

Czytanie przy tczewskiej fontannie

Miejska Biblioteka Publiczna zaprosiła mieszkańców miasta do plenerowego czytania książki Karola Borchardta “Znaczy kapitan”. Wydarzenie zorganizowano w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez prezydenta Rzeczypospolitej pod hasłem “Narodowe czytanie”.

Od 2012 roku para prezydencka organizuje akcję promującą czytelnictwo i przypominającą największe dzieła polskiej literatury. Prezydent Tczewa za pośrednictwem Miejskiej Biblioteki Publicznej również włącza się do narodowego czytania organizując plenerowe czytanie. Po raz kolejny na miejsce wybrano skwer z fontanną przy ulicy Żwirki. Pogoda nie dopisała, bo padał deszcz, ale nie zniweczyła trudów gospodarzy, którzy przygotowali na tę okoliczność namioty.

W tym roku Tczew wyłamał się wybierając inną lekturę niż sugerowaną przez prezydenta Andrzeja Dudę. Gdy w całym kraju czytano wybitny dramat Juliusza Słowackiego “Balladyna” w naszym mieście dyrektor MBP Krzysztof Korda oraz przedstawiciele czterech tczewskich szkół ponadpodstawowych czytali fragmenty kultowej powieści marynistycznej “Znaczy kapitan”.

To wybór uświetniający 100-lecie założenia w Tczewie pierwszej w Polsce Szkoły Morskiej, nawiązuje również do projektu MBP “Czytelniczy rejs”. Autor najpopularniejszej polskiej powieści o morzu i żeglarzach Karol Olgierd Borchardt jest absolwentem uczelni, którą założono w naszym mieście. Czytający i słuchacze poznali bądź przypomnieli sobie specyficzny styl powieści o rocznym rejsie na żaglowcu „Lwów”, która opowiadała o ludziach kochających morze, z ogromnym entuzjazmem oddających się marynarskim obowiązkom i tradycjom.
Na zakończenie spotkania odbył się quiz wiedzy o mieszkańcach naszego miasta, budowlach, miejscach ściśle związanych z tradycjami morskimi.