Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

koncert Dagadana
Nasz Tczew

Dagadana zagrała dla regionu owidiopolskiego

Na zaproszenie powiatu tczewskiego w Centrum Kultury i Sztuki wystąpił polsko-ukraiński kwartet Dagadana. Czerpiący z inspiracji folkowych zespół po wybuchu wojny koncertuje bardzo często i podczas występów prowadzone są działania charytatywne na rzecz pomocy Ukrainie. Podobnie było w Tczewie, gdzie zorganizowano zbiórkę dla mieszkańców regionu owidiopolskiego, czyli partnerskiego regionu powiatu tczewskiego.

Koncert wstępem opatrzył starosta tczewski Mirosław Augustyn. Przedstawił artystów i poprosił o wsparcie w zbiórce pieniędzy na rzecz regionu owidiopolskiego, od 2004 roku partnera powiatu tczewskiego. Zespół Dagadana wydał pięć płyt. Już za debiutancki album “Maleńka” otrzymał nagrodę Fryderyk 2011 w kategorii Album Roku Folk/Muzyka Świata.

Tradycyjne piosenki z różnych regionów Polski, także ludowe pieśni ukraińskie i łemkowskie stanowią inspirację do tworzenia muzyki łączącej obie kultury za pomocą jazzu, elektroniki i world music. Skład zespołu tworzą: Dagmara Gregorowicz – wokalistka, tworząca też elektroniczne aranżacje, Dana Vynnytska – wokalistka, instrumenty klawiszowe, Mikołaj Pospieszalski – instrumenty basowe, klawiszowe, skrzypce, wokal oraz Bartosz Mikołaj Nazaruk – instrumenty perkusyjne, wokal. Dagę Vynnytską zapytaliśmy o odczucia po wybuchu wojny rosyjsko-ukraińskiej i wpływie konfliktu na funkcjonowanie zespołu.

Podczas koncertu zebrano ponad 3 tysiące złotych. Zbiórka na pomoc regionowi owidiopolskiemu przez starostwo powiatowe wciąż jest prowadzona. Dary można przekazywać do siedziby Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie do 11 maja.