Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

dom Ciechowskiego
Nasz Tczew

Dom Ciechowskiego będzie tętnił życiem

Rodzinny dom Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie przeszedł prawdziwą metamorfozę. Był ruiną do wyburzenia, a obecnie, za sprawą prywatnego inwestora, jest nowoczesnym obiektem, który będzie otwarty na potrzeby gości – potrzeby kulinarne i artystyczne.


Przy ulicy Nowy Rynek znajduje się kamienica, w której mieszkał Grzegorz Ciechowski. Jest to jeden z obiektów byłej okręgowej spółdzielni mleczarskiej, której prezesem był ojciec zmarłego ponad 20 lat temu artysty.

Nieruchomości byłej mleczarni wykupił mieszkaniec Tczewa. Nie udało mu się zrewitalizować tego miejsca. Dom niszczał. Od wielu lat pojawiały się głosy, żeby władze Tczewa wykupiły były dom Ciechowskiego i stworzyły tu miejsce użytku publicznego.

Ostatecznie od ruiny i wyburzenia dom Ciechowskiego uratował prywatny inwestor. W 2011 roku nowym właścicielem budynku został pochodzący z Tczewa Radosław Romanek, który od blisko 20 lat mieszka we Francji, gdzie obecnie prowadzi działalność gospodarczą. Przy okazji festiwalu In Memoriam zgodził się pokazać fanom Grzegorza Ciechowskiego obecny stan budynku, który jest remontowany od blisko pięciu lat. Zaproszono również byłą mieszkankę kamienicy, siostrę Grzegorza Ciechowskiego – Aleksandrę Krzemińską.

Właściciel obiektu przy ulicy Nowy Rynek 2 we Francji zajmuje się właśnie remontami i budową obiektów hotelowych, restauracji czy galerii sztuki. Wiele czasu poświęcił na wykonanie niemal od nowa części podziemnej, którą pogłębiono, posadowiono nowe fundamenty pod stare mury.

Obiekt jeszcze nie jest wykończony, ale .jest niemal gotowy. Są tu nowoczesne instalacje i wyposażenie, a jednocześnie zachowano stylistykę zabytkowej kamienicy. Romanek ma doświadczenie w aranżacji ekskluzywnych, specjalnie zaprojektowanych przestrzeni. Współpracuje z innym tczewianinem, artystą malarzem Jarosławem Kukowskim. Wspólnie w Paryżu utworzyli galerię sztuki dla artystów z Polski. Dom Ciechowskiego został zaprojektowany tak, żeby można było tu organizować wystawy malarstwa, jak również kameralne koncerty. Daty otwarcia domu jeszcze nie znamy, prawdopodobnie będzie to w przyszłym roku.