Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Światowy Dzień Kociewia
Nasz Tczew

Dzień Kociewia z Radiem Tczew

Od 2007 roku 10 lutego świętujemy Światowy Dzień Kociewia. Z okazji tego święta nasz region przez wiele godzin był bohaterem audycji Radia Tczew. W tczewskim studiu oraz w Starogardzie Gdańskim radiowi redaktorzy przeprowadzali rozmowy z kilkunastoma osobami związanymi z Kociewiem.

Światowy Dzień Kociewia to inicjatywa członków Stowarzyszenia Kultura Kociewia w Starogardzie Gd. i Lokalnej Organizacji Turystycznej Kociewie. Dlaczego święto naszego regionu obchodzimy 10 lutego mówi dyrektor tczewskiego biura LOT Kociewie Piotr Kończewski.

Jako pierwszy w radiu o Kociewiu mówił regionalista i historyk z Tczewa Michał Kargul, kojarzony głównie ze kociewskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Tczewie. Krystyna Gierszewska – kulinarna mistrzyni, prezes Kociewskiego Forum Kobiet, autorka książek o tematyce kulinarnej i regionalnej, mówiła między innymi o tym czym się różni parzybroda od kwaśnicy.

W Starogardzie mowa była o kociewskiej kulturze, przyrodzie, a także atrakcjach turystycznych. Jednym z gości był również prezydent Starogardu Gdańskiego Janusz Stankowiak.

 

W popołudniowej części w radiowym studiu redaktorzy rozmawiali jeszcze z panią etnolog, animatorami kultury, historykiem i archiwistą, regionalistą-księdzem i kapitanem statku MS Kociewie.

Święto naszego regionu w Radiu Tczew przygotowane we współpracy z LOT Kociewie spotkało się z bardzo dużym odzewem słuchaczy. Do redakcji nadeszło wiele ciekawych informacji i miłych pozdrowień. Odpowiedzi na liczne konkursy o kociewskiej tematyce często były odkrywcze, a niektóre poruszające.

Po południu Dzień Kociewia w Tczewie świętowano jeszcze podczas koncertu zespołu Frantówka w Fabryce Sztuk oraz promocji regionalnych publikacji w siedzibie głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej.