maraton 2022
Nasz Tczew Sport

Dziesiąty raz pobiegli doliną dolnej Wisły

W minioną niedzielę (30 października) odbyła się dziesiąta edycja Biegu Nadwiślańskiego Szlakiem Doliny Dolnej Wisły. Łącznie na trasę maratonu i półmaratonu wyruszyło blisko 350 osób.

Linię startu maratonu, także mety obu biegów usytuowano na bieżni Zespołu Szkół Budowlanych i Odzieżowych przy ulicy Bałdowskiej. Organizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Sportu w Tczewie oraz Stowarzyszenie Biegający Tczew, wydarzeniu patronowali starosta tczewski Mirosław Augustyn. Jak na tę porę roku pogoda była doskonała. Do Tczewa zjechali miłośnicy biegania z całej polski, najwięcej było z Pomorza. Przed startem jak i na trasie nastroje były bojowe i humory biegaczom dopisywały, pomimo ogromnego wysiłku. Maraton ukończyło 101 startujących. Półmaraton ze startem w Wielkich Walichnowach ukończyły 244 osoby. Dyrektor Powiatowego Centrum Sportu Tomasz Tobiański to inicjator biegu, koordynator imprezy, jak i prowadzący komentator.

Patronem tczewskiej imprezy jest pochodzący z naszego powiatu maratończyk, dziesięciokrotny mistrz Polski w biegach długodystansowych, uczestnik igrzysk olimpijskich – Arkadiusz Gardzielewski, który wspierał biegaczy na mecie, podczas uroczystości wręczał nagrody i medale. Przyjechał do Tczewa z Wrocławia, gdzie obecnie mieszka.

Maraton wygrał zawodnik Zantyra Sztum Krzysztof Garbowski – linię mety minął po dwóch godzinach 32 minutach. Wyprzedził drugiego na mecie Filipa Jańczaka ze Środy Wielkopolskiej o niecałe 18 minut. Trzecie miejsce zajął Andrzej Potoczek z Lichnów. Garbowski powtórzył swój sukces sprzed roku, kiedy to również wygrał nadwiślański maraton.

Tuż za podium na czwartym miejscu maraton zakończył najlepszy z reprezentantów Biegającego Tczewa, mieszkaniec Damaszki Andrzej Tocha. Z grona kobiet najszybsza w maratonie była Anna Koziarska z Elbląga. Drugie miejsce zajęła Marta Miaskiewicz mieszkająca w Londynie, trzecia była Katarzyna Chojnacka ze Środy Wielkopolskiej.

Półmaraton wygrał Grzegorz Kujawski z Pucka z czasem 1 godzina 11 minut, który w ubiegłym roku zajął na tej samej trasie trzecie miejsce. Drugie miejsce zajął Jerzy Trzebiatowski z Gdyni, a trzecie Grzegorz Główczewski z Biegającego Tczewa.
Najlepszą półmaratonką była Sviatlana Sanko z Grudziądza, drugie miejsce zajęła Aleksandra Baranowska-Trzasko z Gdyni, a trzecie Kamila Grzonka z Bytonii.
Organizatorzy nagradzali trzech najlepszych w dziesięciu kategoriach według podziału na płeć i wiek. W gronie tych, którzy wywalczyli miejsca na podium było wielu tczewian i mieszkańców pobliskich miejscowości, reprezentantów stowarzyszenia Biegający Tczew i Team Tapflo. Na najwyższym stopniu podium w swoich kategoriach stawali Anna Kwiatkowska, Błażej Kaczmar, Andrzej Tocha i Aleksandra Lasota.
Wszyscy uczestnicy biegu na mecie otrzymali pamiątkowe medale, atrakcyjny pakiet startowy, izotoniki, na trasie były punkty żywieniowe, a na mecie ciepły posiłek. Spośród wszystkich, którzy ukończyli bieg rozlosowano nagrody rzeczowe.