Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Filar Powiatu Tczewskiego dla miłośników mostu
Nasz Tczew

Filar Powiatu Tczewskiego dla miłośników mostu

We wtorek odbyła się trzecia uroczysta sesja z okazji Święta Powiatu Tczewskiego. Tradycyjnie wręczono wiele nagród i podziękowań, w tym honorową nagrodę starosty, czyli Filar Powiatu Tczewskiego. W tym roku trafiła ona do Społecznego Komitetu Odbudowy Mostu. W trakcie uroczystej sesji wiele uwagi poświęcono również sto siedemdziesiątej rocznicy rozpoczęcia budowy Mostu Tczewskiego.

Tym razem uroczysta sesja Rady Powiatu Tczewskiego odbyła się na dziedzińcu Fabryki Sztuk. Jej pierwsza połowa upłynęła pod znakiem Mostu Tczewskiego. Łukasz Brządkowski reprezentujący Dawny Tczew i Społeczny Komitet Odbudowy Mostu opowiedział o 170. rocznicy rozpoczęcia budowy symbolu Tczewa. W programie uroczystości było również oficjalne przekazanie pergaminów znajdujących się w kapsule czasu odnalezionej w kamieniu węgielnym wmurowanym pod Mostem Tczewskim. Opowiedział o tym Józef Ziółkowski, autor nowej publikacji na temat tego odkrycia.

Zgodnie z tradycją podczas Święta Powiatu Tczewskiego przyznawana jest nagroda starosty, czyli Filar Powiatu Tczewskiego. W poprzednich latach otrzymał ją m.in. ksiądz prałat Piotr Wysga, Harcerska Orkiestra Dęta czy Ochotnicza Straż Pożarna. W tym roku w podziękowaniu za aktywną działalność na rzecz Most Tczewskiego nagrodę otrzymał Społeczny Komitet Odbudowy Mostu wraz z osobami zaangażowanymi w akcje społeczno-medialne. Nagrodę otrzymał Łukasz Brządkowski ze SKOM, dziennikarze Telewizji Tetka Bartosz Listewnik i Krzysztof Repiński, a także Jolanta Pobłocka z Tcz.pl i Krystyna Paszkowska z Dziennika Bałtyckiego. Przypomnijmy, że osoby te odpowiadają za akcję medialną #MostTczewskiJakWesterplatte, która była przeprowadzona m.in. na antenie Tetki oraz Radia Tczew.

Podczas uroczystości wręczone zostały również nagrody starosty w dziedzinie kultury i sportu, które trafiły m.in. do Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Władze samorządowe przekazały także podziękowania za wsparcie powiatu w walce z pandemią. Pamiątkowe statuetki otrzymał samorząd województwa pomorskiego, Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ, Szpitale Tczewskie oraz tczewski sanepid. Pod koniec sesji wręczono również nagrody laureatom eliminacji powiatowych konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2021”. W kategorii wieś pierwsze miejsce zdobyło Gętomie w gminie Morzeszczyn.

W uroczystej sesji uczestniczyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych województwa, miast i gmin z terenu powiatu tczewskiego, a także starostowie i radni obecnej oraz poprzednich kadencji.