Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

kociewski sowa
Kultura Nasz Tczew

Gala kociewskiego festiwalu z koncertem Agaty Sowy

Blisko 450 osób z trzech powiatów wzięło udział w konkursach zorganizowanych w ramach XIV edycji Festiwalu Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego. Zwieńczeniem festiwalu była uroczysta gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie z występami laureatów i koncertem Agaty Sowy.


Festiwal jest wielowątkowym wydarzeniem organizowanym z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej. Tradycyjnie wieńczy go gala w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, na której zaprezentowali się wybrani laureaci.


Przedsięwzięcie promuje kociewską sztukę i kulturę na różne sposoby. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. Funkcję edukacyjną i promocyjną festiwalu spełniają konkursy. Z pomocą wielu jednostek zorganizowano konkursy recytacji poezji i prozy, programów scenicznych, prac plastycznych, juweniliów, a także wokalny i fotograficzny. W tegorocznej edycji padł rekord frekwencji uczestników – o czym powiedział prezes TMZT Janusz Landowski.

Dodajmy, że za ponad 430 uczestnikami stoi liczba ponad 180 opiekunów z 106 placówek. Oprócz konkursów organizowane są również wydarzenia towarzyszące – tegorocznym było spotkanie promujące książkę autorstwa patrona festiwalu Romana Landowskiego. Festiwalowa gala była okazją do wystąpienia wybranych lauretów konkursów recytatorskich, wokalnych i juweniliów.

Gala była też okazją do podziękowań od organizatorów dla wieloletnich współpracowników, wolontariuszy. Wręczano denary tczewskie Samborowa podzięka, a także wyróżnienia Miłośnik Ziemi Tczewskiej.

Część koncertową rozpoczęły występy wokalne młodych artystów Serhieja Rafalskiego pochodzacego z ukraińskiego Charkowa oraz Magdaleny Drejki. Następnie na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru Agata Sowa. Wokalistka śpiewała z towarzyszeniem wyjątkowego zespołu o nazwie Tczewsko-Gdańskie Trio Starszych Panów, w składzie którego znaleźli się: Adam Wendt, Janusz Mackiewicz i Wojciech Galiński.