Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

konkurs TOW Gryf
Nasz Tczew

Gala konkursu o wojennych bohaterach

Z inicjatywy Muzeum Stuthoff w Sztutowie zorganizowano konkurs dla uczniów pomorskich szkół upamiętniający członków Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf. Uroczysta gala finałowa odbyła się niedawno w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Tczewie.

Pełna nazwa konkursu to “Tajna Organizacja Wojskowa Gryf Pomorski. Bohaterowie wczoraj, pamięć dziś”. Uroczysta gala z prezentacjami prac i wręczeniem nagród odbyła się w Tczewie w sali konferencyjnej imienia jana Strelauaw siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego.

Konkurs był częścią,a w zasadzie punktem kulminacyjnym, projektu poświęconemu Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, która odegrała znaczącą rolę w czasach II wojny światowej na terenie Pomorza. Poprzez angażowanie młodzieży w aktywności takie jak quizy historyczne, tworzenie kartek pocztowych, reportaży, wywiadów oraz cykli postów na media społecznościowe, konkurs ten miał na celu nie tylko edukację, ale również rozwijanie umiejętności twórczych i artystycznych wśród młodego pokolenia. Mówi dyrektor Piotr Tarnowski dyrektor Muzeum Stutthof w Sztutowie, które było inicjatorem i koordynatorem przedsięwzięcia zrealizowanego we współpracy z Towarzystwem Projektów Edukacyjnych.


Na konkurs nadesłano ponad 200 prac. W kategorii postów w internecie zwyciężył Tymoteusz Gąsiorowski, w kategorii kartka pocztowa pierwsze miejsce zajęła Julia Osowska, a w kategorii film Julia Kwidzińska, która zrealizowała z pomocą swoich szkolnych koleżanek i kolegów oraz nauczycieli fabularyzowany dokument o bohaterze z TOW Gryf, swoim pradziadku, który zginął w bunkrze w miejscowości Kamienica Królewska, gdzie zwyciężczyni mieszka.

Organizatorzy konkursu nagrodzili w każdej z kategorii trzech autorów prac, dodatkowo wręczyli po kilka wyróżnień. Doceniono również szkoły najliczniej uczestniczace w konkursie. Podziękowano jurorom, w tym Krzysztofowi Kordzie i Lechowi Zdrojewskiemu. Dyrektor Tarnowski podkreślił duże zaangażowanie uczniów, opiekunów i całego zespołu organizacyjnego.
Uroczystą galę zwieńczył koncert duetu gitarowego z Malborka.