90-lecie urodzin Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego premiera wolnej Polski, było okazją do zorganizowania sesji popularnonaukowej, która przybliżyła tczewianom jego biografię.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oddział w Tczewie. Na sesję złożyły się trzy wystąpienia.
Roman Graczyk z IPN w Krakowie to autor biografii Tadeusza Mazowieckiego „Od uwikłania do autentyczności”. Graczyk przedstawił okres działalności Mazowieckiego, począwszy od okresu powojennego, w który występował jako katolicki zwolennik uznania systemu komunistycznego w Polsce. Zakończył natomiast na latach 70-tych, kiedy to przyszły premier został usunięty z Sejmu PRL jako poseł, coraz bardziej niewygodny dla władzy.
Jan Kulas, przedstawiciel oddziału Kociewskiego w Tczewie Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego przedstawił Tadeusza Mazowieckiego w latach 80-tych i 90-tych. Mówił między innymi roli pierwszego premiera po upadku komunizmu w przygotowaniu i wdrażaniu reformy samorządowej.
Jako ostatni swój referat przedstawił Adam Cherek z Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku), który zaprezentował zgromadzonym gościom relacje oraz nagranie ze spotkania z Tadeuszem Mazowieckim w jego domu w Warszawie. Nagranie po śmierci tego wybitnego polityka nabrało zupełnie innej wartości, stanowiąc w trwającym nadal sporze o postać i zasługi Mazowieckiego, głos we własnej sprawie.
Po wygłoszonych referatach nie zabrakło pytań od zgromadzonej publiczności, dotyczących działalności Mazowieckiego.