Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Zakrzewski film niemy
Kultura Nasz Tczew

Improwizacje na organach i Pola Negri na ekranie

W Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert improwizowanej muzyki organowej w wykonaniu Macieja Zakrzewskiego do projekcji polskiego filmu niemego.


W ramach dziesiątej edycji Tczewskich Wieczorów Organowych w sobotę w Centrum Kultury i Sztuki odbył się nietypowy koncert. Kierownik artystyczny cyklu muzycznych wydarzeń – kompozytor i organista Maciej Zakrzewski – improwizował na żywo na elektronicznych organach do projekcji filmu niemego z 1917 roku.

Na koncert i projekcję filmu zaprosiło do Centrum Kultury i Sztuki Pomorskie Stowarzyszenie Musica Giovane. Zakrzewski w sobotni wieczór wystąpił jako taper, czyli muzyk, najczęściej pianista, który przeszło sto lat temu, w erze kina niemego, grywał do filmów na żywo.

„Bestia” jest to jedyny zachowany polski film z Polą Negri w roli głównej nakręcony dla warszawskiej wytwórni „Sfinks”. Opowiada historię Poli, ubogiej wiejskiej dziewczyny, która po scysji z rodzicami postanawia uciec z domu. Pola ukradła pieniądze natrętnemu adoratorowi i udała się do miasta, gdzie rozpoczęła karierę sceniczną, została tancerką w Warszawskim kabarecie. Potem pojawiają się wątki miłości i zemsty, zatem… wielkie emocje