Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli
Nasz Tczew

Jubileuszowy Orszak Trzech Króli

W świąteczny piątek odbył się jubileuszowy, dziesiąty tczewski Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie mieszkańcy wyruszyli z trzech różnych punktów Tczewa po to, aby wspólnie spotkać się i pomodlić na Kanonce.

Orszak Trzech Króli to wspólne świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego, polegające na kolędowaniu w trakcie przemarszu ulicami Tczewa z trzema królami, dworami, wojskiem i aniołami. Orszak nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Patronat nad wydarzeniem objął biskup pelpliński Ryszard Kasyna, starosta tczewski Mirosław Augustyn, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki oraz Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski.

W wydarzeniu wzięły udział całe rodziny, przedszkola, uczniowie, nauczyciele, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, a także zespoły i chóry. Trzy orszaki wyruszyły z różnych punktów Tczewa o godzinie 14. Pierwszy z nich wystartował z placu Hallera na czele z biskupem pomocniczym Arkadiuszem Okrojem, a także z proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego i z Wielkim Mistrzem Konfederacji Orderu Świętego Stanisława. Następnie orszak przeszedł ulicą Dąbrowskiego i Wojska Polskiego aż do Kanonki. Drugi orszak wyruszył z dziedzińca Fabryki Sztuk i poprzez ul. 30 Stycznia i Wojska Polskiego także dotarł do Kanonki na czele z posłem Kazimierzem Smolińskim, dyrektor Fabryki Sztuk Alicją Gajewską, a także z proboszczem parafii św. Józefa. Z kolei trzeci orszak wyruszył z placu przy pomniku św. Jana Pawła II na Suchostrzygach na czele z trzecim królem, czyli powiatowym radnym Tomaszem Kajzerem, a także z ks. proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła.

Każdy uczestnik orszaku otrzymał certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Po pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą kawą, herbatą, ciastem, a także kiełbaską z grilla. Biskup pomocniczy podczas przemówienia wspomniał o zmarłym niedawno księdzu Stanisławie Cieniewiczu.

Na Kanonce doszło również do rozwiązania konkursu na najpiękniejszą koronę i wręczenia nagród. Każdy chętny mógł otrzymać darmowy śpiewnik z kolędami. Podczas wydarzenia tczewianie śpiewali wspólnie z Przemysławem Radziszewskim przy akompaniamencie Mariusza Dworakowskiego.