Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Kociewiacy chcą się policzyć
Nasz Tczew

Kociewiacy chcą się policzyć

Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie zachęca, aby Kaszubi i Kociewiacy w ramach Narodowego Spisu Powszechnego deklarowali swoją przynależność do regionalnej społeczności oraz do osób posługujących się na co dzień gwarą.

Od 1 kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Do 22 kwietnia spisanych zostało niemal 2900 tczewskich mieszkań, co stanowi ponad 12 proc. ogółu. Kociewskie struktury Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego zachęcają, aby mieszkańcy, którzy czują się Kociewiakami, zaznaczyli odpowiednią opcję w formularzu.

Zrzeszenie zachęca, aby w przypadku pytania, które brzmi: „Czy odczuwa Pan/-i przynależność także do innego narodu lub wspólnoty etnicznej?” z listy rekomendowanych tożsamości wybrać kategorię „inne” i w nowej rubryce, która pojawi się poniżej, wpisać „kociewska”. Podobnie jest w przypadku języka.

Spis potrwa do 30 września. Jest on obowiązkowy, a jego podstawową formą jest samospis dostępny poprzez stronę spis.gov.pl. Do osób, które nie spiszą się przez internet, rachmistrzowie telefoniczni będą dzwonić od 4 maja. Przypomnijmy, że w Urzędzie Miejskim jest specjalnie wydzielone pomieszczenie do samopisu. Może z niego korzystać każdy mieszkaniec.