Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Miasto kupi zabytkowy wiatrak
Nasz Tczew

Miasto kupi zabytkowy wiatrak

Miasto chce kupić zabytkowy wiatrak holenderski znajdujący się przy ul. Wojska Polskiego. Na ten cel w projekcie budżetu Tczewa na kolejny rok zostanie zabezpieczone pół miliona zł. Prezydent miasta prosi mieszkańców o zgłaszanie pomysłów na zagospodarowanie wiatraka.

Przypomnijmy, że wiatrak holenderski powstał na początku XIX wieku. W 1960 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 1983 roku miasto sprzedało go prywatnym właścicielom. W latach 90-tych był elementem oficjalnego logo miasta, zanim został zastąpiony Mostem Tczewskim i Wisłą. Od ponad 10 lat trwały rozmowy na temat odkupienia wiatraka przez miasto. Rozmowy skomplikowały się po tym, gdy właściciele zmarli, a z dwójką spadkobierców kontakt był utrudniony z uwagi na ich stały pobyt w Niemczech. W ubiegłym roku radni z klubu Tczew od Nowa zaapelowali do prezydenta o to, by ponowić rozmowy i ostatecznie wykupić zabytek. Dobra wiadomość jest taka, że miastu udało się porozumieć ze spadkobiercami. Jeszcze kilka lat temu żądali oni ponad milion złotych za zabytek. Obecnie ich oczekiwania są już mniejsze.

W programie „Pytania do Prezydenta” Mirosław Pobłocki przypomniał, że miasto planowało zakup wiatraka od dawna. Miasto nie sprecyzowało, jak można byłoby zagospodarować wiatrak już po jego wykupieniu i wyremontowaniu. Prezydent liczy na podpowiedź mieszkańców.