Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

strefy petycja
Nasz Tczew

Mieszkańcy chcą zmian w płatnym parkowaniu

Do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja podpisana przez mieszkańców i przedsiębiorców z prośbą o uregulowanie kilku brakujących kwestii związanych z systemem płatnego parkowania. Mowa m.in. o braku możliwości wykupienia abonamentu przez przedsiębiorców i służby oraz o braku abonamentu półrocznego i rocznego dla mieszkańców. Pod pismem złożono kilkaset podpisów.

Zapowiadane od wielu miesięcy płatne strefy parkowania zostaną wprowadzone w Tczewie najprawdopodobniej od 1 kwietnia, głównie na Starym Mieście. Mają one sprawić, że mieszkańcy częściej będą korzystać z komunikacji miejskiej, a na przepełnionych parkingach i ulicach nastąpi rotacja zaparkowanych aut. Pojawiły się jednak głosy, że nie wszystkie rozwiązania zaproponowane w Tczewie zostały dobrze przemyślane. Do Urzędu Miejskiego wpłynęła petycja zainicjowana przez radnych klubu Tczew od Nowa poparta około czterystoma podpisami mieszkańców i przedsiębiorców.

Aktualne przepisy dotyczące płatnego parkowania w Tczewie mówią o tym, że miesięczny abonament za 50 zł będą mogli wykupić wyłącznie kierowcy mieszkający przy ulicach objętych płatnym parkowaniem. Oznacza to, że nawet kierowcy aut służb miejskich czy też spółek zajmujących się dostarczaniem energii, wody, mediów, przesyłek czy też gastronomii nie będą mogli wykupić abonamentu, tylko płacić podczas każdego parkowania lub też kupić bilet dzienny za 14 zł. Wyjątkiem będą pojazdy wyposażone w sygnały świetlne.

Dla porównania w Starogardzie Gdańskim istnieje możliwość wykupienia abonamentu przez każdego chętnego w cenie 100 zł za miesiąc, przy czym abonament dla mieszkańców danej strefy kosztuje o połowę mniej. W stolicy Kociewia można również kupić bardziej opłacalny abonament półroczny i roczny, czego w Tczewie brakuje. Dodatkowo w Starogardzie z opłat są zwolnione pojazdy służbowe jednostek miejskich, pojazdy służb komunalnych i technicznych usuwających awarie w pasie drogowym oraz pojazdy dostawców towaru podczas załadunku i rozładunku. W Tczewie jeśli przykładowo komendant policji czy też dyrektor jednostki miejskiej będzie chciał w ratuszu odwiedzić autem prezydenta, będzie musiał pobrać bilet parkingowy i za to zapłacić. Ważną informacją jest również to, że do jednej Karty Mieszkańca, która będzie uprawniała do 50-procentowej zniżki za parkowanie, będzie można przypisać tylko jeden numer rejestracyjny.

Więcej informacji na temat płatnego parkowania Urząd Miejski wraz z operatorem systemu przedstawi w przyszłym tygodniu.