Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Mieszkańcy Tczewa płacą mniej
Nasz Tczew

Mieszkańcy Tczewa płacą mniej

Mieszkańcy Tczewa płacą mniej niż w większości innych miast powiatowych województwa pomorskiego za usługi komunalne typu zaopatrzenie w wodę, odbiór odpadów, podatek od nieruchomości czy komunikację publiczną. Tak wynika z trzeciej edycji rankingu przygotowanego przez firmę Curulis.

W porównaniu z ubiegłym rokiem Tczew „awansował” aż o 164 pozycje. W tegorocznej edycji rankingu zwycięzcą zostało miasto Zambrów w województwie podlaskim z rocznymi wydatkami na usługi komunalne w wysokości 1611 zł, a najdroższym miastem jest Choszczno w województwie zachodniopomorskim z rocznymi wydatkami 4926 zł. Dla porównania w Tczewie analogiczna, roczna kwota wydatków wynosi 2706,58 zł.

W województwie pomorskim niższe niż w Tczewie koszty usług komunalnych są jedynie w Kościerzynie, Lęborku i Kwidzynie, a niemal identyczne, różniące się 24 groszami w Słupsku. W pozostałych miastach zapłacimy więcej. Przykładowo mieszkaniec Starogardu wydaje 3238,96 zł, Malborka 3596,30 zł, a Gdańska 3818,02 zł. Najdroższym miastem powiatowym województwa pomorskiego okazał się Nowy Dwór Gdański z kwotą wydatków wynoszącą 4578,56 zł.

Wśród wymienionych kategorii usług komunalnych, przeciętna 4-osobowa rodzina mieszkająca w mieście powiatowym w 2020 r. najwięcej wyda na wodę i ścieki (43,21 proc.), następnie na odbiór odpadów komunalnych (26,87 proc.) oraz komunikację publiczną (26,62 proc.).