Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

po góralsku
Nasz Tczew

Uroczystość i filozofia po góralsku

Sali kameralnej Centrum Kultury i Sztuki nadano imię wybitnej polskiej aktorki pochodzącej z Tczewa, Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Uroczystości towarzyszył spektakl „Historia filozofii po góralsku”.

Dyrektor Centrum Kultury i Sztuki Krystian Nehrebecki postanowił uhonorować wybitnych tczewian związanych z kulturą. Poszczególnym salom czy pracowniom, jakie niedawno powstały w siedzibie Centrum nadawane są nazwy imienia znamienitych tczewian. Sali kameralnej, jaka weszła w skład Artystycznego Zagłębia, znajdującego się w najniższej kondygnacji budynku, nadano imię wybitnej polskiej aktorki teatralnej i filmowej. Od 26 stycznia sala nosi imię Teresy Budzisz-Krzyżanowskiej. Zmaga się ona z chorobą, dlatego nie mogła być w Tczewie na uroczystości.

Uroczystość połączono z wystawieniem na deskach tczewskiego centrum kultury i sztuki spektaklu zatytułowanego “Historia filozofii po góralsku”, opartego na bestselerowej książce księdza Józefa Tischnera. Sztukę w wykonaniu aktorów Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza z Gdyni wyreżyserował Bogdan Ciosek. Opowieść o filozofii została przedstawiona w prostym góralskim stylu na wesoło i z ludową muzyką.