W Grodzisku Owidz odbył się pierwszy Festiwal Mitologii Słowiańskiej. W wydarzeniu wzięło udział około tysiąca uczestników.
Religie słowiańskie były powszechne na ziemiach polskich zanim zostały wyparte przez chrześcijaństwo. Dawny system wierzeń Słowian powstał po to, aby wyjaśnić np. zjawiska przyrodnicze. Mitologia słowiańska przetrwała do naszych czasów w legendach, opowieściach i bajkach, które każdy z nas choć raz słyszał w dzieciństwie. Wystarczy wspomnieć np. o Strzygach, Mamunach, Wodnikach czy Utopcach.
W ubiegły weekend mieliśmy okazję zapoznać się z tym, co pozostało z dawnej religii naszych przodków. Muzeum Mitologii Słowiańskiej zorganizowało festiwal, który okazał się niezwykle udany. Od piątku do niedzieli można było wysłuchać wykładów i koncertów, zobaczyć inscenizacje obrzędów, spektakle choreograficzne, pokazy tworzenia rękodzieł i warsztaty. Te wszystkie atrakcje czekały na ciekawskich uczestników w grodzisku Owidz niedaleko Starogardu Gdańskiego.
Atrakcje podczas festiwalu zapewnili rekonstruktorzy, którzy wcielili się w dawnych Słowian. Skorzystali z nich mieszkańcy zarówno najbliższej okolicy, jak i całego regionu. Festiwal odbył się nie tylko po to, aby zapewnić uczestnikom dobrą zabawę, ale przede wszystkim aby zapoznać ich i zafascynować dawną mitologią. W końcu My Słowianie wiemy „To co nasze jest, najlepsze jest, bo nasze jest”.