Muzeum II Wojny Światowej otrzymało od ministra kultury ponad 218 tysięcy złotych na wstępne prace koncepcyjne dotyczące powołania Muzeum Mostów Tczewskich. Placówka powstanie w zachodnim przyczółku i portalu wjazdowym od strony Tczewa. Przetarg na kontynuację odbudowy mostu ma zostać ogłoszony w czerwcu.
Przypomnijmy, że Muzeum Mostów Tczewskich to pomysł inicjatorów akcji społeczno-medialnej #MostTczewskiJakWesterplatte, którzy wraz ze Społecznym Komitetem Odbudowy Mostu w 2019 i 2020 roku zorganizowali petycję w tczewskich mediach oraz na portalach społecznościowych. Poza najważniejszym postulatem skierowanym do rządu o przejęcie przez Skarb Państwa Mostu Tczewskiego i dokończenie inwestycji pojawił się wówczas pomysł utworzenia placówki muzealnej na moście. Przedstawiciele partii rządzącej byli początkowo bardzo sceptyczni wobec tego pomysłu, jednak latem 2020 roku tę ideę podchwycili. W efekcie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dało zielone światło na powołanie Muzeum Mostów Tczewskich, będącego oddziałem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Filia będzie mieścić się w odbudowanym zachodnim przyczółku i portalu wjazdowym. Temat skomentował Mirosław Augustyn w programie „Pytania do Starosty”.
Rzeczniczka placówki poinformowała nas, że oddział Muzeum II Wojny Światowej o nazwie Muzeum Mostów Tczewskich został oficjalnie powołany 29 lipca 2022 roku poprzez zarządzenie ministra kultury. Obecnie instytucja zajmuje się opracowywaniem dokumentacji merytoryczno-koncepcyjnej oraz formalnoprawnej, a także przeprowadzany jest audyt nieruchomości. Władze powiatu cyklicznie spotykają się z przedstawicielami muzeum i omawiają szczegóły. Do tej pory Muzeum II Wojny Światowej nie ogłosiło naboru na przyszłych pracowników Muzeum Mostów Tczewskich. Na tym etapie placówka korzysta ze specjalistów w ramach istniejącej struktury zatrudnionych w zespole osób. Aby wykonywanie dodatkowych zadań było możliwe, potrzebne były środki. Te napłynęły z Ministerstwa Kultury do Muzeum II Wojny Światowej w wysokości ponad 218 tysięcy złotych.
Rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej dodaje, że gdy prace nad powołaniem Muzeum Mostów Tczewskich wkroczą na bardziej zaawansowany etap, pracownicy placówki na pewno zwrócą się do mieszkańców Tczewa o pomoc w pozyskaniu informacji i zdjęć na temat historii tczewskich mostów. W komunikacie muzeum czytamy: „Głos społeczny jest dla nas bardzo ważny i na pewno będziemy się po niego zgłaszać”.
Przypomnijmy, że jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na kontynuację odbudowy Mostu Tczewskiego. 65 milionów złotych, którymi dysponuje tczewskiego starostwo dzięki programowi Polski Ład, wystarczy jedynie na przeniesienie i ekspozycję przęsła ESTB, na budowę nowego filara nurtowego, wykończenie odbudowanego kilka lat temu przyczółka oraz budowę portalu wjazdowego. Środków nie wystarczy na ani jedno nowe przęsło. Na całkowite dokończenie odbudowy potrzeba jeszcze ponad 200 mln zł, których rząd dotąd nie przyznał.