Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Na Starym Mieście powstanie mural
Nasz Tczew

Na Starym Mieście powstanie mural

Wiosną przyszłego roku powstanie szósty mural zdobiący kolejny szczyt budynku. Tym razem zostanie on zlokalizowany na Starym Mieście na ulicy Chopina. Grafikę stworzył Maurycy Dolina-Niżyński.

W Tczewie w minionych latach powstało pięć okazałych murali – cztery na szczytach bloków przy al. Zwycięstwa, które są najlepiej widoczne od strony ul. Wojska Polskiego oraz jeden wykonany techniką 3D na szczycie budynku przy ul. Armii Krajowej. Wiosną przyszłego roku przyjdzie pora na szósty mural, tym razem zlokalizowany na Starym Mieście na ścianie szczytowej kamienicy przy ul. Chopina 26.

Autorem projektu, który będzie wykonany na ul. Chopina, jest nieżyjący już młody artysta Maurycy Dolina-Niżyński. Matka autora, tczewska artystka Wiesława Dolina-Niżyńska, dopasowała wcześniej przygotowany projekt do nowych wymiarów staromiejskiej kamienicy. Nowy mural będzie sąsiadował z średniowiecznymi murami obronnymi, skwerem oraz Zespołem Szkół Katolickich. Władze miasta już planują kolejne murale na terenie Tczewa.

Przypomnijmy, że mural na bloku przy ul. Armii Krajowej zaprojektował tczewski artysta Jarosław Kukowski. Z kolei przy al. Zwycięstwa znajduje się mural artystki Emilii upamiętniający urodzonego w Tczewie znanego fotografika Alfreda Eisenstaedta stworzony na wniosek „Zieleni dla tczewian”. Jest tu również zlokalizowany mural autorstwa Maxima Steinke nawiązujący do legendy o Jasnej i Dersławie, mural ze staromiejską zabudową autorstwa Agnieszki Cieśli oraz mural według projektu Pauliny Jaklik przedstawiający Mosty Tczewskie.