Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

czytanie Mickiewicz
Kultura Nasz Tczew

Narodowe Czytanie Adama Mickiewicza przy fontannie

Miejska Biblioteka Publiczna wraz z grupą warsztatowo-teatralną Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie zaprosiła do wzięcia udziału w kolejnej odsłonie projektu Narodowe Czytanie. W Roku Romantyzmu Polskiego do czytania reżyserowanego na skwerze przy fontannie na Suchostrzygach wybrano “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

Podczas jedenastej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka Andrzej Duda z Małżonką zaproponowała do czytania utwory z pierwszego tomu poezji Adama Mickiewicza „Ballady i Romanse”. Nie dziwi taki wybór w roku romantyzmu polskiego.
Cykl wierszy został wydany dwieście lat temu w 1822 roku w Wilnie. “Ballady i romanse” wyznaczyły początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.


Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności. W sobotnie przedpołudnie przy fontannie na Suchostrzygach takie utwory jak Romantyczność, Lilije, Świtezianka czy pani twardowska prezentowali członkowie grupy warsztatowo-teatralnej Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie, którą prowadzi Bartłomiej Sudak