Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nie chcą dopuścić do wycinki masywnego dębu
Nasz Tczew

Nie chcą dopuścić do wycinki masywnego dębu

Mieszkańcy osiedla Zatorze boją się, że masywny dąb mógłby zostać wycięty na wniosek prywatnego dewelopera, który niedawno kupił działkę sąsiadującą z drzewem. Aby temu zapobiec, zaapelowali do władz miasta o nadanie dębowi funkcji pomnika przyrody. Okazuje się, że drzewo rośnie na działce miejskiej, a nie prywatnej, a deweloper nie wnioskował o wycinkę i w chwili obecnej nie ma żadnych planów odnośnie sąsiadującej działki.

Mieszkańcy osiedla Zatorze poprosili naszą redakcję o interwencję. Obawiają się, że ponad 150-letni dąb mógłby zostać wycięty. Takie obawy pojawiły się po tym, jak sąsiadujący z masywnym drzewem dom przy ul. Kolejowej 5 został sprzedany deweloperowi z Gdańska. 102 osoby podpisały się pod petycją skierowaną do władz Tczewa z prośbą o nadanie dębowi roli pomnika przyrody. Dzięki takiej funkcji drzewo stałoby się nietykalne.

Mieszkańcy boją się, że jeśli nowy właściciel sąsiedniej działki, czyli spółka PB Górski, będzie chciała powiększyć istniejący budynek lub postawić nowy, to drzewo będzie musiało zniknąć. Przy okazji mieszkańcy skarżą się na to, że w sprzedanym budynku nie działa już sklep. Dla mieszkańców Zatorza dąb przy ul. Kolejowej jest ważnym symbolem i pamiątką.

Skontaktowaliśmy się ze spółką PB Górski z Gdańska. Firma poinformowała nas, że dąb nie znajduje się na terenie ich działki, a obok, na działce miejskiej, którą opiekuje się Zakład Usług Komunalnych. Odnośnie budynku przy ul. Kolejowej 5 spółka w chwili obecnej nie ma żadnych planów. Nie otrzymaliśmy z kolei odpowiedzi na pytanie na temat zamkniętego sklepu i jego ewentualnego otwarcia w przyszłości.

W programie „Pytania do Prezydenta” zastępca Mirosława Pobłockiego krytycznie odniósł się do pomysłu nadania dębowi funkcji pomnika przyrody. Mieszkańców wspiera radny z osiedla Zatorze Józef Cichon. Samorządowiec jest przekonany, że dąb już tej jesieni stanie się pomnikiem przyrody.

Przypomnijmy, że już w ubiegłym roku Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa poprosił prezydenta o to, aby dąb na osiedlu Zatorze został pomnikiem przyrody. Decyzja była odmowna. Do tematu będziemy wracać.