Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Starostwo powiatowe kontynuuje program związany z wykrywaniem raka płuc wśród mieszkańców naszego powiatu
Nasz Tczew

Nie dla raka płuc! Projekt zdrowotny

Program wczesnego wykrywania raka płuc wśród mieszkańców powiatu tczewskiego – jest realizowany po raz czwarty przez starostwo powiatowe. W tym roku kolejne osoby będą mogły wziąć udział w tej prozdrowotnej akcji.

Według Światowej Organizacji Zdrowia na świecie co roku stwierdza się około 1,3 mln nowych zachorowań na raka płuc. W Polsce jest on najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym i przyczyną śmierci z powodu chorób onkologicznych.
Zdaniem onkologów byłoby inaczej, gdybyśmy przykładali większą wagę do profilaktyki i wykonywania badań. Taką okazję mają mieszkańcy powiatu tczewskiego, którzy po raz kolejny mogą wziąć udział w prozdrowotnej akcji „Recepta na raka” – realizowanej przez starostwo powiatowe.

Specjalistkę z dziedziny radiologii i diagnostyki obrazowej Katarzynę Nełkowską zapytaliśmy czy mieszkańcy powiatu tczewskiego są zagrożeni chorobami nowotworowymi, m.in.: rakiem płuc, czy powinni się badać? Oczywiście – potwierdza Katarzyna Nełkowska.

A w jakiej grupie wiekowej najczęściej diagnozuje się chorobę nowotworową wśród mieszkańców naszego powiatu? Najczęściej w wieku 50, 60 lat.

Najczęstszymi przyczynami raka płuc jest palenie papierosów.

Badanie tomografii komputerowej jest poprzedzone pulmonologiczną konsultacją lekarską oraz kolejną ze specjalistą w celu omówienia wyniku i wydania dalszych zaleceń. Badanie trwa zaledwie kilka minut i jest bezbolesne.

W sprawie uczestnictwa w programie należy kontaktować się bezpośrednio z realizatorem programu, dzwoniąc pod numer telefonu: 58 777 52 37 lub 58 777 68 58, w poniedziałki i środy w godzinach od 13:00 do 15:00 oraz we wtorki i czwartki w godzinach od 16:00 do 18:00.