Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Nowe problemy z odbudową mostu
Nasz Tczew

Nowe problemy z odbudową mostu

Czy pomorski konserwator zabytków po raz kolejny zahamuje odbudowę Mostu Tczewskiego? Igor Strzok żąda, aby do dokumentacji projektowej starostwo dołączyło naukowe opracowanie na temat historii przęseł ESTB, co może sprawić, że ogłoszenie przetargu na odbudowę mostu zostałoby odsunięte w czasie. Dodatkowo ujawniono możliwy koszt przeniesienia przęsła ESTB i jego ekspozycji przy tczewskim bulwarze. Miałby on wynieść ponad 31 mln zł.

Starostwo dysponuje 65 milionami złotych otrzymanymi wiosną ubiegłego roku z Polskiego Ładu na częściowe dokończenie drugiego etapu odbudowy. Od wielu miesięcy informowaliśmy, że środków prawdopodobnie wystarczyłoby na stworzenie nowego filara w nurcie Wisły, budowę jednego spośród dwóch replik przęseł Lentzego, a także na oczekiwaną przez pomorskiego konserwatora Igora Strzoka ekspozycję powojennego przęsła ESTB, które stanie w ciągu ulicy Jana z Kolna obok dużego parkingu. Teraz okazało się, że środków nie starczy na ani jedno przęsło, ponieważ aż 31 mln złotych może pochłonąć procedura przeniesienia przęsła saperskiego ESTB znad nurtu Wisły na brzeg, jego posadowienie i stworzenie ekspozycji. Środków wystarczyłoby jedynie na dokończenie demontażu starego nurtowego filara i budowę nowego oraz na odtworzenie portalu wjazdowego za ponad 12 mln zł. Starostwo informuje, że koszt dwóch nowych przęseł nurtowych nawiązujących do XIX-wiecznego oryginału, według aktualnej wyceny może wynieść aż 92 mln zł.

Astronomiczna kwota za stworzenie na polecenie pomorskiego konserwatora pomnika techniki w postaci ekspozycji przęsła ESTB, to nie koniec nowych problemów związanych z odbudową mostu. Miesiąc temu informowaliśmy o tym, że w maju lub czerwcu miałby zostać ogłoszony przetarg na dokończenie drugiego etapu odbudowy. Firma BAK właśnie kończy przygotowywanie niezbędnej dokumentacji projektowej. Problem w tym, że w marcu pomorski konserwator odpowiadając na pismo z grudnia, zażądał, aby w dokumentacji uwzględniono m.in. specjalistyczną wiedzę z zakresu historii przęseł saperskich.

Starosta uważa, że do tej pory nie było zbyt wielu problemów związanych z powstawaniem dokumentacji, jednak nowe wytyczne Igora Strzoka go zaskoczyły. Według starostwa opracowanie szczegółowej, encyklopedycznej wiedzy na temat historii przęseł saperskich wydłuży powstawanie dokumentacji o przynajmniej trzy miesiące. Starosta wymienia nowe żądania Igora Strzoka.

Czy starostwo zdecyduje się na przeprowadzenie naukowej analizy przęseł ESTB na polecenie Igora Strzoka i czy wpłynie to na termin ogłoszenia przetargu, przekonamy się wkrótce.