Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

jubileuszowy festiwal
Nasz Tczew

Oratorium na jubileuszowy festiwal

Dziesiąty – jubileuszowy Festiwal Twórczości Kociewskiej zwieńczyła gala finałowa, na której wykonano oratorium do słów patrona wydarzenia Romana Landowskiego, czyli Mszy Powszechnej o Pokój “Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu”.

Festiwal Twórczości Kociewskiej imienia Romana Landowskiego istnieje dzięki inicjatywie Towarzystwa Miłośników Ziemi Tczewskiej, a konkretnie byłej prezes TMZT Eleonory Lewandowskiej.
Jest to duże przedsięwzięcie promujące kociewską sztukę i kulturę. W organizację włączyły się placówki z trzech powiatów – tczewskiego, starogardzkiego i świeckiego. To impreza wielowątkowa. Konkursy w kategoriach: recytacje, programy sceniczne, juwenilia oraz prace plastyczne – miały poszczególne etapy, rozgrywane były w kilku miejscowościach. W Tczewie można było zobaczyć najwięcej wydarzeń, a zaangażowane były w nie: Miejska Biblioteka Publiczna i Fabryka Sztuk, gdzie wręczono nagrody za konkurs juweniliów i plastyczny.

W Centrum Kultury i Sztuki tradycyjnie odbyła się gala finałowa, ale tym razem miała inna formułę. Ze względu na jubileuszowy festiwal i okrągłą rocznicę śmierci poety, pisarza regionalisty Romana Landowskiego program gali poświęcono patronowi festiwalu i jego twórczości. W pierwszej części gali wyświetlono film dokumentalny zrealizowany przez telewizję TeTka.
Potem goście specjalni wzięli udział we wspomnieniowej rozmowie z akcentami muzycznymi – czyli piosenkami do słów Landowskiego i muzyki obecnych na scenie Tadeusza Abta i Wojciecha Galińskiego. Śpiewała je Małgorzata Kornas z towarzyszeniem grającego na klawiszach W. Galińskiego, basisty Adama Przybyłowskiego i perkusisty Igora Wasiewicza – Pawlaczyka.
W rozmowie wykorzystano utwory literackie pochodzące z niedawno wydanego “Zbioru poezji Romana Landowskiego” pod redakcją Edwarda Jakiela. Najważniejszym artystycznym wydarzeniem całego festiwalu było przygotowanie oratorium na chór i solistów “Panie powstrzymaj głos ostatniego dzwonu – msza powszechna o pokój”. Autorem tekstów do tego wieloczęściowego utworu był Landowski, autorami muzyki Wojciech i Damian Galińscy.

Ten wyjątkowy spektakl muzyczny premierowo wykonany był przez zespół Spes w 1981 roku. Trzy lata później poszerzoną wersję o częśc recytatorską wykonał wraz z pierwszym wykonawcą chór Juventus. W tym roku połączone siły tamtego chóru wraz z obecnymi członkami Juventusu pod dyrekcją Kazimierza Ostrowskiego oraz soliści znów zaprezentowali oratorium. Była to najważniejsza część gali wieńcząca jubileuszowy festiwal twórczości kociewskiej.