Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Orszak Trzech Króli po raz jedenasty
Nasz Tczew

Orszak Trzech Króli po raz jedenasty

W świąteczną sobotę odbył się jedenasty tczewski Orszak Trzech Króli. Tradycyjnie mieszkańcy wyruszyli z trzech różnych punktów Tczewa po to, aby wspólnie spotkać się i pomodlić na Kanonce.

Orszak Trzech Króli to świętowanie uroczystości Objawienia Pańskiego, polegające na wspólnym kolędowaniu w trakcie przemarszu ulicami Tczewa z trzema królami, dworami, wojskiem i aniołami. Orszak nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Patronat nad świętowaniem objął biskup pelpliński Ryszard Kasyna, starosta tczewski Mirosław Augustyn, prezydent Tczewa Mirosław Pobłocki, wójt gminy Tczew Krzysztof Augustyniak oraz organizator i koordynator wydarzenia, czyli Wielki Mistrz Orderu Świętego Stanisława Stefan Kukowski.

W świętowaniu wzięły udział całe rodziny, przedszkola, uczniowie, nauczyciele, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, a także zespoły i chóry. Trzy orszaki wyruszyły z różnych punktów Tczewa o godzinie 14. Jeden z nich wystartował z placu Hallera i następnie przeszedł ulicą Dąbrowskiego i Wojska Polskiego aż do Kanonki. Drugi orszak wyruszył z placu przy kościele św. Józefa, a trzeci z placu przy pomniku św. Jana Pawła II na Suchostrzygach.

Każdy uczestnik orszaku otrzymał certyfikat przejścia trasy królewskiej uzyskując pieczęcie trzech króli. Po pokłonie Dzieciątku i Świętej Rodzinie wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani gorącą kawą, herbatą i ciastem. Na Kanonce biskup pomocniczy przemówił do uczestników uroczystości. Do uczestników święta przemówił również starosta tczewski, a także organizator wydarzenia.

Na Kanonce doszło również do rozwiązania konkursu na najpiękniejszą koronę i wręczenia nagród. Każdy chętny mógł otrzymać darmowy śpiewnik z kolędami.