Tczewski ratusz podsumował wyniki grudniowych konsultacji społecznych w sprawie nowej koncepcji zagospodarowania zabytkowego Parku Miejskiego. Według zapowiedzi w tym roku miałby powstać projektu rewaloryzacji tego zielonego obszaru. Jednocześnie władze miasta informują, że nie należy spodziewać się szybkiego rozpoczęcia prac budowlanych.
W ubiegłym roku na zlecenie ratusza powstała wstępna koncepcja rewaloryzacji powstałego pod koniec XIX wieku Parku Miejskiego. Dąży ona do przywrócenia historycznego charakteru założenia parkowego, przy jednoczesnym jego ożywieniu i zaadaptowaniu do współczesnych potrzeb. W grudniu przeprowadzono konsultacje on-line, w których wzięło udział 38 osób. Na pytania mieszkańców odpowiadała projektantka Jolanta Bogucka-Deleżuch.
Niektóre elementy obecnego parku zostałyby znacznie zmienione. Pojawiłaby się restauracja i lodziarnia oraz wiele kwiatów, a betonowa fontanna z żabkami zostałaby przekształcona w naturalny staw. Żabki miałyby pozostać. Zdaniem wiceprezydenta koncepcja parku jest odważna. Jedną z kluczowych zmian będzie usunięcie obecnego amfiteatru i zastąpienie go w tym samym miejscu amfiteatralną polaną z letnią sceną, która będzie bardziej pasować do parkowego otoczenia.
W trakcie konsultacji społecznych wielu mieszkańców domagało się stworzenia na terenie Parku Miejskiego ścieżki rowerowej, której zabrakło w koncepcji. Mimo próśb tczewian, projektantka nie dokonała w tej kwestii zmiany. Rowerem będzie można jeździć wokół zielonego terenu, ale nie w samym parku, ponieważ wszystkie alejki staną się ciągami pieszymi.
Ratusz przyznaje, że w wyniku konsultacji społecznych wprowadzono do koncepcji tylko kosmetyczne zmiany. Zauważyli to społecznicy z Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, dzięki którym Park Miejski został wpisany do rejestru zabytków.
Zdaniem wiceprezydenta koszt rewaloryzacji parku będzie wynosił od kilku do kilkunastu milionów złotych. Będzie to zadanie wieloetapowe, którego realizacja tak szybko się nie rozpocznie. Nie licząc detali społecznikom koncepcja parku podoba się. Liczą na to, że realizacja inwestycji nastąpi szybciej.