Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Petycja o moście trafiła do premiera
Nasz Tczew

Petycja o moście trafiła do premiera

Organizatorzy petycji #MostTczewskiJakWesterplatte ponownie pojechali do Warszawy w celu złożenia około czterech tysięcy podpisów. Tym razem apel o przejęcie mostu przez Skarb Państwa przekazali w Kancelarii Premiera i w Ministerstwie Kultury.

W ostatni piątek społecznicy i dziennikarze złożyli petycję #MostTczewskiJakWesterplatte w Kancelarii Premiera Mateusza Morawieckiego na ręce Krzysztofa Kubowa. Szef gabinetu politycznego premiera poinformował, że w chwili obecnej nie może niczego obiecać, ale na pewno przekaże petycję premierowi, a także spotka się z ministrami infrastruktury i kultury w celu znalezienia skutecznego rozwiązania problemu braku środków na dokończenie odbudowy Mostu Tczewskiego. Krzysztof Kubów pogratulował społecznikom zaangażowania i determinacji.

Drugie piątkowe spotkanie odbyło się w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, gdzie organizatorzy akcji przekazali petycję na ręce Magdaleny Gawin, Generalnego Konserwatora Zabytków. Podczas spotkania prowadzono ożywioną dyskusję. Minister Gawin zapewniła, że ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem problemu związanego z trudną sytuacją prawną mostu.

Kilka dni wcześniej społecznicy przekazali petycję Halinie Szymańskiej, szefowej Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy, a także wiceministrowi Rafałowi Weberowi w Ministerstwie Infrastruktury. Petycję złożono także w Kancelarii Sejmu i zaadresowano ją do marszałek Elżbiety Witek. Mieszkańcy Tczewa muszą teraz cierpliwie poczekać na przeanalizowanie petycji przez jej adresatów.

Dodatkowo w ostatni czwartek w Starostwie Powiatowym w Tczewie zorganizowano spotkanie robocze, podczas którego społecznicy rozmawiali o moście ze starostą Mirosławem Augustynem, posłem Kazimierzem Smolińskim, radnym wojewódzkim Zenonem Odyą i Pawłem Filarem, naczelnikiem Wydziału Inwestycji w tczewskim starostwie. Uczestnicy spotkania starali się wypracować plan rozwiązania trudnej sytuacji na kolejne miesiące – pojawiły się pomysły na wypadek, gdyby specustawa nie doszła do skutku: pomysł całościowego wyremontowania mostu ze środków centralnych i późniejszego przekazania go na barki samorządu Województwa Pomorskiego, a także pomysł sięgnięcia po fundusze unijne przy założeniu, że wkład własny przekazałby rząd, a nie samorządy.

Starosta Mirosław Augustyn wkrótce również pojedzie na rozmowy do Warszawy. W programie „Pytania do Starosty” skomentował działalność społeczników.

Przypomnijmy, że petycja #MostTczewskiJakWesterplatte zainicjowana we wrześniu ubiegłego roku to apel do władz Polski o przejęcie Mostu Tczewskiego np. w drodze specustawy, dokończenie jego przedłużającej się odbudowy i stworzenie przy nim filii Muzeum II Wojny Światowej. Petycję zorganizowali społecznicy i dziennikarze, m.in. z Telewizji Tetka. Jesienią akcję poparli mieszkańcy nie tylko powiatu tczewskiego, ale i powiatów żuławskich, a także wielu polityków, samorządowców oraz ludzi kultury.