Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

strefy budują
Nasz Tczew

Płatne strefy parkowania mogą być już w marcu

Firma City Parking Group, która będzie operatorem płatnych stref parkowania w Tczewie, rozpoczęła prace przy wyznaczaniu płatnych miejsc. Strefy mogą być gotowe jeszcze w tym miesiącu.


W grudniu minionego roku po rozstrzygnięciu przetargu Zakład Usług Komunalnych podpisał umowę z firmą z Grudziądza, która ma być operatorem płatnych stref parkowania w Tczewie. Jej pierwszym zadaniem jest utworzenie stref zgodnie z założeniami uchwały rady miejskiej.

Firma City Parking Group wyposaży i oznaczy płatne strefy parkowania za kwotę blisko 2 milionów 260 tysięcy złotych. Zaproponowała wskaźnik procentowy od uzyskanych wpływów w wysokości niespełna 64 procent. Firma ta będzie odpowiedzialna za obsługę codzienną stref – serwisowanie parkometrów, kontrolowanie stref i funkcjonowanie punktu dla klientów.
Łącznie w Tczewie w płatnych strefach ma być blisko 750 miejsc, za które w dni powszednie w godzinach od 8 do 17 trzeba będzie płacić. Najwięcej będzie ich na Starym Mieście, ale także na Suchostrzygach przy ulicy Żwirki i w okolicy dworca PKP.


Operator płatnych stref rozpoczął prace od stawiania słupków, na których będą znaki informacyjne. Zgodnie z umową strefy mogą funkcjonować już od 20 marca, jednak nie wiadomo czy do tego dnia uda się wymalować linie stref na ulicach. Plan dotrzymania terminu może pokrzyżować pogoda.

Jeden z widzów naszej telewizji zapytał czy będzie możliwe posługiwanie się przy opłatach dedykowaną tczewskim strefom aplikacją, które funkcjonują w innych miastach, na przykład w Gdańsku. Jest to duże ułatwienie dla korzystających, którzy nie muszą szukać parkometrów, drukować biletów i cofać się do samochodu, żeby bilety tam umieszczać.

Opłaty w Tczewie w porównaniu do innych miast będą niewysokie. Za pierwsze pół godziny złotówka, za godzinę 2 złote, za dwie godziny 2,40 zł. Przy czym posiadacze karty mieszkańca Tczewa mogą liczyć na 50-procentowe zniżki. Kierowca będzie mógł wykupić bilet dzienny za 14 zł, a mieszkaniec Starego Miasta miesięczny abonament za 50 zł. Utworzenie płatnych stref parkowania budzi sporo kontrowersji. Tczewianie zadają wiele pytań co do lokalizacji stref, możliwości wykupienia abonamentu. O systemowe rozwiązania pytają przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi w mieście. Kwestie te poruszymy niebawem w naszej telewizji.