W ubiegłym roku urząd miejski przeprowadził inwentaryzację azbestu na terenie Tczewa. Z pytaniem o wyniki tej diagnozy i dalsze działania w tym zakresie – zwróciliśmy się do rzecznika ratusza. A jest co wymieniać – ponad 300 dachów.
Latem ubiegłego roku zewnętrzna firma konsultingowa WGS 84 z Milanówka, na podstawie upoważnienia prezydenta Tczewa przeprowadziła inwentaryzację wyrobów zawierających azbest. Były to pierwsze tego typu działania w naszym mieście. Są także elementem służącym osiągnięciu celów zaplanowanych w dokumentach strategicznych Tczewa. Ponadto Rada Miejska w grudniu 2016 roku przyjęła do realizacji program, którego efektem ma być usunięcie wyrobów azbestowych z miasta i ich bezpieczne unieszkodliwienie.
W marcu radni miejscy podjęli uchwałę określającą zasady udzielania dotacji, co umożliwi Gminie Miejskiej Tczew oprócz dofinansowania usuwania wyrobów zawierających azbest ze środków budżetu gminy, pozyskanie dodatkowych środków w ramach konkursu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Za usunięcie wyrobów azbestowych odpowiedzialni są właściciele i użytkownicy obiektów, w których wykorzystywane są wyroby azbestowe. Osoby które planują w bieżącym roku usuwać wyroby zawierające azbest do końca marca mogły składać wnioski o dofinansowanie.