Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Ponad 70 tysięcy zł na remonty zabytków
Nasz Tczew

Ponad 70 tysięcy zł na remonty zabytków

Rada Miejska przyznała 71 tysięcy złotych na wsparcie prac konserwatorskich realizowanych przez właścicieli obiektów zabytkowych. Dzięki tym środkom w farze zostanie odrestaurowany rokokowy konfesjonał, a z kolei właściciele dwóch staromiejskich kamienic wyremontują elewacje.

Od 15 lat tczewski ratusz corocznie przekazuje środki na prace konserwatorskie realizowane przez właścicieli obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Zazwyczaj łączna kwota dotacji wynosiła około 50 tysięcy złotych, choć zdarzały się lata ze stu tysiącami. W tym roku Rada Miejska zdecydowała o przekazaniu 71 tysięcy zł.

W tym roku do ratusza wpłynęły trzy wnioski dotyczące jednego kościoła i dwóch kamienic. Kwota 71 tysięcy zł została podzielona na wszystkie trzy zgłoszone obiekty. Jednym z nich jest najstarszy kościół w mieście, którego wieża pochodzi z XIII wieku. Mowa o tczewskiej farze, czyli kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, w którym w ostatnich latach odrestaurowano zabytkowe konfesjonały. W tym roku cel dotacji jest podobny.