Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Posłanka z Pomorza pyta ministra o most
Nasz Tczew

Posłanka pyta ministra o most

Posłanka z Pomorza Beata Maciejewska złożyła interpelację do ministra kultury, którego pyta m.in. o wyciągnięcie konsekwencji wobec pomorskiego konserwatora zabytków oraz o to kiedy państwo przejmie Most Tczewski.

W trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej wielu kandydatów na posłów i senatorów poparło akcję dziennikarzy i społeczników #MostTczewskiJakWesterplatte. Przypomnijmy, że jej celem jest przekonanie władz Polski do przejęcia zabytkowego mostu w celu dokończenia jego przedłużającej się odbudowy i w celu stworzenia przy nim oddziału Muzeum II Wojny Światowej. Organizatorzy akcji cieszyli się z każdego poparcia, niezależnie od przynależności politycznej osób popierających petycję. Społeczników poparła m.in. posłanka Koalicji Obywatelskiej Agnieszka Pomaska, która zapowiedziała przygotowanie specustawy na temat mostu. Akcję poparł także senator KO Ryszard Świlski. Z kolei poseł Prawa i Sprawiedliwości Kazimierz Smoliński do niektórych elementów akcji podszedł sceptycznie, aczkolwiek zapewnił, że będzie nadal aktywnie działał na rzecz dokończenia odbudowy. Pierwszy oficjalny ruch w temacie mostu należy jednak w bieżącej kadencji Sejmu do posłanki Beaty Maciejewskiej. Przedstawicielka Lewicy zadała w interpelacji kilka pytań ministrowi kultury Piotrowi Glińskiemu.

Rzeczniczka ministra kultury odpowiedziała nam na pytanie, dlaczego Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków ma podejmować kolejne decyzje w sprawie Mostu Tczewskiego. Przypomnijmy, że jego wrześniowa decyzja wstrzymująca odbudowę okazała się błędna i w efekcie została uchylona przez Generalnego Konserwatora Zabytków.

O tym jaka będzie odpowiedź ministra na interpelację posłanki oraz czy pozostali posłowie i senatorowie interesujący się w czasie kampanii wyborczej Mostem Tczewskim wykonają formalne ruchy w tej sprawie, będziemy informować.