Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Powstanie przystanek Tczew Suchostrzygi
Nasz Tczew

Powstanie przystanek Tczew Suchostrzygi

To już pewne, że w Tczewie powstanie nowy kolejowy przystanek osobowy na osiedlu Suchostrzygi. Tak wynika z informacji uzyskanych od spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, która kilka lat temu zleciła wykonanie dokumentacji projektowej dotyczącej modernizacji linii z Tczewa do Czerska. Przy okazji pytamy spółkę o to, czy jest szansa na nowy przystanek kolejowy na wysokości osiedla Górki.

W 2020 roku jeszcze na ten temat gdybano, ale teraz spółka PKP PLK to potwierdza – w przyszłości powstanie nowy przystanek kolejowy Tczew Suchostrzygi. Przypomnijmy, że trzy lata temu spółka kolejowa podpisała umowę z firmą Transprojekt Gdański na wykonanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową i elektryfikacją m.in. linii 203 z Tczewa przez Starogard Gdański do Czerska. W sumie zmodernizowanych zostanie około 100 km linii. W ramach zadania PLK planuje przebudowę 15 stacji i przystanków oraz budowę dwóch zupełnie nowych o roboczych nazwach Szlachta Zachód i Tczew Suchostrzygi. To co wcześniej było jedynie pomysłem czy koncepcją, ostatecznie będzie wcielone w życie. Okazuje się, że dokumentacja projektowa, która powinna zostać ukończona jeszcze w tym roku, uwzględni budowę przystanku Tczew Suchostrzygi. Nie wiadomo jedynie, kiedy mogłoby dojść do budowy tego obiektu, ponieważ PKP PLK musi znaleźć na to środki.

W sąsiedztwie ulicy Jagiellońskiej dawniej już istniał przystanek Tczew Suchostrzygi, po którym pozostał jedynie budynek oraz napis. Kilka lat temu gdybano, że nowy przystanek mógłby powstać na nasypie kolejowym na wysokości ul. Traugutta, ale PKP PLK nie bierze tego miejsca pod uwagę. Lokalizacja nowego przystanku przy ul. Jagiellońskiej mogłaby zapewnić szybszy dostęp do kolei mieszkańcom południowych Suchostrzyg oraz pracownikom licznych w tym rejonie zakładów, w tym należących do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Przy okazji w imieniu widza Telewizji Tetka spytaliśmy przedstawiciela spółki PLK o pomysł budowy nowego przystanku osobowego na wysokości osiedla Górki. Zdaniem widza mógłby on obsługiwać nie tylko mieszkańców wciąż rozbudowującego się na południe osiedla Witosa, ale także mieszkańców osiedla i pracowników strefy przemysłowej, które powstaną na terenie obecnych sadów. PLK odpowiada, że nie planuje stworzenia w tym miejscu nowego przystanku.