Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

wieże ciśnień
Nasz Tczew

Wieże ciśnień do odnowy?

Widz programu “Pytania do Prezydenta” zwrócił uwagę na zły stan techniczny wieży ciśnień przy dworcu PKP i prosił o ustalenie czy można by wyremontować ten obiekt. Wcześniej padło również pytanie do władz Tczewa o odnowę elewacji wieży ciśnień na starym mieście koło ronda.

Wieża ciśnień koło ronda u zbiegu ulic 30 stycznia i Bałdowskiej to zabytek będący własnością miasta. Aktualnie jest miejscem spotkań tczewskiego Bractwa Kurkowego, któremu miasto udostępniło obiekt. W 2017 roku o dostęp do tego ciekawego zabytku upomniały się inne stowarzyszenia. Nic się jednak nie zmieniło, a Bractwo Kurkowe zapowiedziało wówczas, że wieża ciśnień będzie miejscem otwartym dla mieszkańców miasta. Ostatnio temat wieży powrócił nie za sprawą dostępności, a elewacji. Radny Łukasz Brządkowski złożył wniosek o odrestaurowanie elewacji wieży ciśnień przy rondzie żołnierzy wyklętych. Zapytaliśmy prezydenta Mirosława Pobłockiego czy widzi potrzebę interwencji w tej sprawie.

Widzowie telewizji Tetka zauważyli też, że zaniedbana jest wieza ciśnień na węźle transportowym w okolicy galerii Kociewskiej oraz dworców autobusowego i kolejowego. Jeden z widzów napisał, że wieża, która mogłaby być atrakcją tego miejsca po prostu szpeci, odstrasza swoim widokiem, zwłaszcza zniszczonym pokryciem dachu.
Brak chęci odstąpienia bądź sprzedaży wieży ze strony PKP najprawdopodbniej wynika z tego, że jest dzierżawiona przez firmy zajmujące się przekazem teletechnicznym na anteny czy nadajniki.