Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Proszą premiera o wkład własny na most
Nasz Tczew

Proszą premiera o wkład własny na most

Z okazji Dnia Konserwatora Zabytków pytamy mieszkańców, co sądzą o tempie prac przy odbudowie Mostu Tczewskiego. Starosta informuje, że aktualnie ubiega się o dodatkowe środki od samego premiera Mateusza Morawieckiego, po to aby można było ogłosić przetarg m.in. na ekspozycję przęsła ESTB.

Kilka tygodni temu starosta tczewski pesymistycznie wypowiadał się na temat ogłoszenia przetargu na dokończenie odbudowy zachodniej części mostu. Okazuje się, że jeszcze nie wszystko jest stracone. Ostatnio powiat otrzymał z Polskiego Ładu 970 tysięcy złotych na stworzenie dokumentacji projektowej dotyczącej wschodniej części mostu, jednak w pierwszej kolejności starosta skorzysta z tych środków w ramach nanoszenia poprawek do dokumentacji zachodniej części. Przypomnijmy, że pomorski konserwator Igor Strzok ma uwagi odnośnie błędnych wielkości odbudowywanych przęseł oraz portalu i starostwo najpierw musi zlecić poprawienie dokumentacji przed ogłoszeniem przetargu.

Łącznie powiat dysponuje kwotą 65 mln zł na odbudowę zachodniej części mostu. Środków powinno wystarczyć nie tylko na przeniesienie i ekspozycję powojennego przęsła ESTB, ale także na wyburzenie starego i budowę nowego filara na wiślanej wysepce. Wkład własny miało zapewnić Muzeum II Wojny Światowej poprzez ministra kultury, ale ostatecznie starosta napisał w tej sprawie wniosek do samego premiera.

Starosta chciałby najpóźniej we wrześniu ogłosić przetarg m.in. na ekspozycję przęsła ESTB. Środki z Polskiego Ładu w wysokości 65 mln zł mogą przepaść, jeśli nie zostaną wydane do listopada tego roku.