Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Wybory parlamentarne 15 października
Nasz Tczew

Wybory parlamentarne 15 października

Znana jest już data wyborów parlamentarnych oraz pierwsze z czterech pytań referendalnych, nad którymi jesienią pochylą się Polacy. Sprawdzamy, co obecnie wiadomo na temat potencjalnych kandydatów z Tczewa.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że wybory do Sejmu i Senatu odbędą się dokładnie w niedzielę 15 października, czyli w pierwszym możliwym terminie. Najprawdopodobniej wyborom parlamentarnym będzie towarzyszyło referendum składające się z czterech pytań. Pierwsze z nich zostało ujawnione w piątek przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego na portalu społecznościowym. Brzmi ono następująco: „czy popierasz wyprzedaż państwowych przedsiębiorstw?” W kolejnych trzech dniach Polacy poznają treść pozostałych pytań.

W związku z tym, że data wyborów została oficjalnie ujawniona, oznacza to, że oficjalnie ruszyła kampania wyborcza. Już kilka tygodni temu pomorską listę kandydatów do Sejmu przedstawiła Konfederacja. Jedynką będzie obecny poseł Michał Urbaniak, a na drugim miejscu znajdzie się tczewianin Marcin Krzywkowski.

Nad kształtem listy pracuje Nowa Lewica, która najprawdopodobniej nie wystawi pomorskiej liderki Beaty Maciejewskiej. Posłanka została zawieszona w prawach członka partii, po tym jak do władz Lewicy dotarły potajemnie nagrane rozmowy z udziałem liderki. Nieoficjalnie mówi się, że na pomorskiej liście do Sejmu mogłaby znaleźć się tczewianka Iwona Ochocka, liderka Tczewskiego Strajku Kobiet.

Prawo i Sprawiedliwość również nie ujawniło dotąd swoich kandydatów. Poseł z Tczewa Kazimierz Smoliński będzie ponownie startował, ale nie wiadomo, z jakiego miejsca. Nieoficjalnie mówi się, że jedynką mógłby być Andrzej Jaworski lub Kacper Płażyński.

Jeśli chodzi o Koalicję Obywatelską, to na jej listach mają się znaleźć zarówno dotychczasowi posłowie tacy jak Agnieszka Pomaska czy Jarosław Wałęsa, ale także bezpartyjni samorządowcy z województwa pomorskiego, tacy jak prezydent Sopotu Jacek Karnowski, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, wiceburmistrz Kwidzyna Piotr Widz, a także prawdopodobnie starosta tczewski Mirosław Augustyn. Samorządowiec potwierdza, że jego kandydatura została zaakceptowana przez władze PO, ale on sam nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji odnośnie startu.