Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Protestują przeciwko budowie nowego basenu
Nasz Tczew

Protestują przeciwko budowie nowego basenu

Mieszkańcy ulicy Topolowej protestują przeciwko budowie basenu przy Szkole Podstawowej nr 12. Twierdzą, że inwestycja będzie dla nich uciążliwa i przyspieszy osiadanie bloków mieszkalnych sąsiadujących z przyszłą pływalnią. Władze miasta uspokajają, że nowy basen nie będzie negatywnie wpływał na otoczenie.

Ponad 10 lat temu mieszkańcy kilku bloków przy ul. Topolowej protestowali przeciwko budowie alei Kociewskiej, która jak się okazało była miastu bardzo potrzebna, przez co stała się bardzo popularną drogą odciążającą zatłoczoną wcześniej ul. Armii Krajowej. Teraz ci sami mieszkańcy złożyli w Urzędzie Miejskim petycję przeciwko budowie basenu przy SP12. Podpisało się pod nią około 90 osób. W treści petycji czytamy, że nowa pływalnia będzie oznaczała negatywny wpływ na ich mieszkania oraz na zdrowie samych mieszkańców. Lokatorzy obawiają się hałasu generowanego przez urządzenia basenowe, które według nich wpłyną negatywnie na ich odpoczynek w domu. Twierdzą, że ruch wody w basenie oraz działanie filtrów i pomp będą powodować drgania ich bloków, przez co może pogłębić się ich osiadanie. Mieszkańcy obawiają się również zwiększonej liczby zaparkowanych aut w sąsiedztwie przyszłego basenu oraz intensywnego oświetlenia pływalni, które ich zdaniem będzie bardzo uciążliwe i wpłynie na prywatność lokatorów w godzinach wieczornych i nocnych. Obawy dotyczą również zasobów wodnych i ciśnienia w sieci wodociągowej. Zdaniem osób, które podpisały się pod petycją, duże zapotrzebowanie basenu na wodę może sprawić, że mieszkańcy sąsiednich bloków będą mieć problemy z dostępnością do tego surowca.

Protestujący apelują do władz Tczewa, aby zamiast małego, przyszkolnego basenu miasto wróciło do pierwotnego planu, czyli rozbudowy obecnego basenu przy ul. Wojska Polskiego o elementy aquaparku. Mają żal do władz o to, że lokalizacja basenu została z góry im narzucona bez jakiejkolwiek wcześniejszej konsultacji z mieszkańcami bloków bezpośrednio sąsiadującymi z przyszłym basenem. Na październikowej sesji Rady Miejskiej do petycji mieszkańców odniósł się wiceprezydent Tczewa. Przypomniał, że plany na stworzenie na terenie SP12 basenu istniały już na początku lat 90-tych, co kilka miesięcy temu potwierdziła nam dyrekcja placówki.

Basen przy dwunastce powstanie za ok. 25 mln zł dzięki dofinansowaniu z Polskiego Ładu. Przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej wygrała tczewska firma APA. W programie „Pytania do Prezydenta” Adam Burczyk zapewnił, że projektant weźmie pod uwagę informacje zawarte w petycji. Rada Miejska ma 3 miesiące na rozpatrzenie petycji.

O komentarz poprosiliśmy również Spółdzielnię Mieszkaniową, czyli administratora bloków, których lokatorzy podpisali się pod petycją. Prezes poinformował nas, że odniesie się do uwag mieszkańców w momencie, gdy otrzyma do wglądu gotowy projekt przyszłego basenu.