Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Znaleźli archeologiczne skarby przy Zatorzu
Nasz Tczew

Znaleźli archeologiczne skarby przy Zatorzu

Klub Odkrywców Pomorza natrafił na archeologiczne skarby na polu przy ul. Retmańskiej. Wśród nich są zabytki z okresu wpływów rzymskich i wędrówek ludów, znaleziska z późnego średniowiecza czy też napierśnik datowany na kilkaset lat przed naszą erą. Niewykluczone, że w tym miejscu mogła dawniej istnieć osada.

Klub Odkrywców Pomorza powstał w 2017 roku. Zrzesza pasjonatów historii, którzy organizują poszukiwania detektorem metali z poszanowaniem litery prawa oraz przy współpracy z archeologami i konserwatorem zabytków. Od wielu tygodni klub przeszukuje działkę rolniczą usytuowaną na północ od ulicy Retmańskiej tuż koło ogrodów działkowych przy osiedlu Zatorze.

Jednym z ciekawszych znalezisk jest sprzączka. Odkrycia dokonał Jacek Żygowski. Na wspomnianej działce rolniczej Klub Odkrywców Pomorza natrafił także na znaleziska sprzed tysięcy lat.

Klub Odkrywców Pomorza w przyszłości planuje przeszukanie tak zwanych sadów bałdowskich, gdzie Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna wybuduje zakłady przemysłowe. Spytaliśmy miłośników historii, jak często się spotykają. Miłośnikom historii marzy się, aby odkryte przez nich zabytki trafiły na wystawę w Tczewie.