Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

biblioteka później
Nasz Tczew

Przebudowa biblioteki zakończy się wiosną

Kilka miesięcy później niż planowano zakończy się przebudowa głównej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie. Zabytkowy obiekt przy ulicy Jarosława Dąbrowskiego jest już odnowiony na zewnątrz, a w środku, niemal na każdej kondygnacji, trwają prace wykończeniowe.

Przebudowa ponad 170-letniego obiektu to największa tegoroczna inwestycja. Koszt zadania to 7 milionów złotych. Jest ono dofinansowane ze środków unijnych w ramach projektu rewitalizacji. Zabytkowy obiekt złożony jest z trzech części. Przebudowa jest kompleksowa – to powiedzieć mało. Wewnątrz wymieniono wszystko włącznie ze stropami. Wymieniono wszystkie okna i drzwi, także konstrukcja i poszycie dachu są nowe. Pozostała bryła zabytkowego obiektu, a ściany z cegły są oczyszczone i odrestaurowane. O stan zaawansowania prac zapytaliśmy dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej Krzysztofa Kordę.

Po generalnym remoncie biblioteka ma być miejscem nie tylko dla książek i czytelników. Nowa aranżacja pomieszczeń pozwoli zwiększyć ofertę dla mieszkańców. W budynku urządzone zostaną nowe sale spotkań warsztatowych i integracyjnych, duża sala konferencyjna (z ruchomą ścianą), mediateka (do odsłuchiwania zbiorów audio, płyt). Na poddaszu będą sale wystawiennicze. Przebudowane będą pomieszczenia biurowe i zwiększy się powierzchnia magazynowa.

Przebudowa miała zakończyć się późną jesienią tego roku, a obiekt miał być oddany do użytku na początku 2022 roku. Termin został jednak przedłużony o kilka miesięcy. Sytuacja na rynku budowlanym w związku z pandemią jest tak skomplikowana, że wykonawca nie był w stanie otrzymać na czas ważnych elementów, w tym windy.