Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

pro domo obywatel
Nasz Tczew

Troje nowych medalistów i honorowa obywatelka Tczewa

Rada Miejska na ostatniej sesji głosowała nad uchwałami o przyznaniu trzem osobom wyróżnienia – medal „Pro Domo Trsoviensi”. Będą to Gertruda Pierzynowska, Alicja Gajewska i Jacek Prętki. Radni uchwalili również, że tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa otrzyma Czesława Kościańska.

Medal „Pro Domo Trsoviensi” jest to wyróżnienie przyznawane przez Radę Miejską za znaczące zasługi dla Tczewa i jego mieszkańców. Medal można przyznawać za działalność naukową, gospodarczą, społeczną, kulturalną i sportową oraz inne osiągnięcia promocyjne. Kandydatów do wyróżnienia zgłaszają instytucje, organizacje, zakłady pracy i inne formalnoprawne zbiorowości oraz grupy składające się z co najmniej 30 mieszkańców Tczewa. W tym roku radni nie mieli wątpliwości co do wyboru osób działających na rzecz społeczności naszego miasta.


Za działalność społeczną wyróżnienie otrzyma Gertruda Pierzynowska, radna miejska, zaangażowana na rzecz mieszkańców miasta, zwłaszcza osiedla Suchostrzygi, gdzie działa najaktywniej. Medal otrzyma także Alicja Gajewska z zaangażowaniem działająca a rzecz kultury w naszym mieście. Wieloletnia dyrektor Fabryki Sztuk, od początku istnienia tej placówki kształtowała z pasją jej charakter, inicjatorka wielu ważnych wydarzeń w naszym mieście. Wieloletnim organizatorem uroczystości upamiętniających wybuch II Wojny Światowej w Szymankowie w Tczewie jest Jacek Prętki. Działacz solidarnościowy, zawodowo związany z Polskimi Kolejami Państwowymi, w Tczewie najbardziej znany z działalności na rzecz Kolejowego Klubu Sportowego Unia Tczew, prezes tego klubu.
Medale pro domo trsoviensi wręczane są podczas uroczystej sesji z okazji Dnia Tczewa organizowanej 30 stycznia. Podobnie jak tytuł Honorowego Obywatela Miasta Tczewa. Na grudniowej sesji radni jednogłośnie uchwalili, że w styczniu uhonorowana będzie tym tytułem wybitna wioślarka, srebna medalistka igrzysk olimpijskich, Czesława Kościańska.