“Tczew w czasie i przestrzeni” to tytuł historycznego konkursu dla uczniów ze szkół podstawowych organizowanego rokrocznie przez Miejską Bibliotekę Publiczną. W finale piątej edycji największą wiedzą wykazała się drużyna Niepublicznej Szkoły Podstawowej imienia Świętego Ojca Pio.
W którym roku przyjechał do Tczewa pierwszy parowóz? Kim dla Sambora II był Świętopełk? Gdzie znajduje się pomnik upamiętniający tczewskich harcerzy poległych w latach okupacji hitlerowskiej?
Z tymi oraz z wieloma innymi, niekiedy podchwytliwymi, wymagającymi dogłębnej znajomości materiału pytaniami, musieli zmierzyć się uczestnicy piątej edycji konkursu historycznego „Tczew w czasie i przestrzeni”.
Organizatorem wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna. Reprezentanci tczewskich szkół podstawowych mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat burzliwych dziejów Grodu Sambora, rozwiązując poprzez aplikację interaktywny quiz historyczny. Nie było kartek i długopisów… Do dyspozycji projektor i tablety, a emocji było mnóstwo.
Piąta edycja przeprowadzona była tylko w kategorii drużynowej. Począwszy od eliminacji szkolnych w bibliotecznych zmaganiach wzięło łącznie udział blisko 200 uczniów z ośmiu szkół podstawowych.
Podczas finału w siedzibie głównej MBP uczniowie tczewskich szkół zmierzyli się z testem wyboru, pytaniami otwartymi, jak również zadaniami wymagającymi uporządkowania we właściwej kolejności nazwisk, wydarzeń, czy zagadnień związanych z historią miasta.
Po zmaganiach przewodniczący komisji konkursowej Kazimierz Ickiewicz ogłosił wyniki. Pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. Św. Ojca Pio w skład której wchodziły: Zofia Haska, Antonina Liss i Łucja Jędrzejewska, do konkursu dziewczęta przygotowywała nauczycielka historii Magdalena Jędrzejewska.
Drugie miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 8, a trzecie uczniowie z dwunastki. Udział w konkursie wzięły jeszcze druzyny z piątki, dziesiątki, siódemki, dziesiątki, jedenastki oraz zespołu szkół katolickich.