Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Na bulwarze nadwiślańskim odbyły się dwudzieste siódme święto działkowców
Nasz Tczew

Słoneczne święto działkowców

W minioną sobotę przy wspaniałej pogodzie i dobrej świątecznej rodzinnej atmosferze działkowcy obchodzili swoje święto – XXVII Tczewskie Dożynki Działkowców.

Działkowcy, to świadomi konsumenci i ludzie, którzy cenią sobie zdrowy tryb życia. Uważają, że prawdziwe, świeże owoce i warzywa są nieocenionym źródłem zdrowia i dobrego wyglądu – zwłaszcza te z działkowych upraw. Mogli się o tym przekonać wszyscy, którzy w minioną sobotę udali się na bulwar nadwiślański, na którym od kilku lat organizowane są Tczewskie Dożynki Działkowców. Doceniają to również tczewianie.

W okręgu tczewskim znajduje się 12 ogrodów działkowych w tym jedna w Lubiszewie skupiających niemal 3500 działek zajmujących powierzchnię ponad 150 ha. Największym i najstarszym ogrodem jest ROD im. Jana Kasprowicza, który rozpościera się na ponad 20,2 ha. Powstał w 1911 roku.

W tym roku odbyło się już dwudzieste siódme święto plonów, które połączono z obchodami 40-lecia Rodzinnych Ogrodów Działkowych im. Władysława Sikorskiego przy ul. Czatkowskiej.
Dożynki rozpoczęły się uroczystą mszą św. w kościele św. Józefa. Stamtąd działkowcy, poprowadzeni przez Kociewsko-Kaszubską Orkiestrę Dętą TORPEDA, przemaszerowali na bulwar, gdzie odbył się festyn z licznymi atrakcjami dla mieszkańców.

Działkowcy ze wszystkich tczewskich ogrodów przygotowali swoje stoiska, aby pochwalić się plonami. Uczestnicy mięli okazję kupienia cebulek i sadzonek, a także środków ochrony roślin, narzędzi ogrodniczych czy wyrobów pszczelarskich. Dla najmłodszych urząd miasta przygotował tzw. strefę malucha a starsi skorzystali z gorącej grochówki, kawy i herbaty. Mogli też zaopatrzyć się w produkty pszczelarskie, meble ogrodowe, cebulki, sadzonki oraz środki ochrony roślin.

Podczas części oficjalnej, wyróżniającym się działkowcom wręczono wyróżnienia oraz odznaczenia Polskiego Związku Działkowców” . Puchar otrzymał również prezes oraz działkowcy w związku z jubileuszem 40-lecia ROD im. Władysława Sikorskiego.
Z kolei nagrody finansowe w konkursie prezydenta Tczewa na „Najładniejszą działkę miasta Tczewa” w kategorii „Działki rekreacyjne” oraz Działki rekreacyjno-warzywne” wręczył wiceprezydent Tczewa.

Na działkowym festynie nie zabrakło muzyki. Bernard Dornowski z zespołem przypomniał najbardziej znane przeboje „Czerwonych Gitar”. Wystąpił też Cristo Dance oraz Gdańska Orkiestra Ogrodowa. Na szerszą relację z wydarzenia zapraszamy do Telewizji TeTka w najbliższym czasie.