Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Spadły ale wciąż są najlepsze w powiecie
Nasz Tczew

Spadły, ale wciąż są najlepsze w powiecie

Po raz dwudziesty czwarty miesięcznik „Perspektywy” opublikował ranking szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. W zestawieniu najlepszych liceów w kraju ponownie znalazło się Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące oraz I LO im. Marii Skłodowskiej-Curie. Tym razem obie tczewskie placówki zajęły niższe miejsca niż w minionych latach.

Fundacja Edukacyjna Perspektywy przy ocenie szkół bierze pod uwagę przede wszystkim wyniki matur oraz sukcesy w olimpiadach. W 2020 roku Uniwersyteckie Katolickie Liceum Ogólnokształcące zajęło w skali całego kraju 151 miejsce, rok temu 111, a w tym roku 220. W skali województwa pomorskiego w minionych latach Katolik był w pierwszej dziesiątce liceów, a w tym roku spadł na miejsce 15. Spytaliśmy księdza dyrektora, czym może być spowodowany niższy wynik niż w poprzednich latach.

W rankingu liceów figuruje także I LO w Tczewie. W 2020 roku szkoła znalazła się w skali Polski na 614 miejscu, w ubiegłym roku na 367, a w tym roku na pozycji 478. W skali województwa pomorskiego placówka była najczęściej w pierwszej dwudziestce. W tym roku uplasowała się na pozycji 32. Najlepiej w rankingach wypadają te licea, w których do matury podchodzi mała grupa uczniów, a takiej łatwiej jest przekazać wiedzę w trakcie nauki zdalnej. W przypadku I LO mamy do czynienia z dużą liczbą uczniów.

W rankingu „Perspektyw” najlepszym liceum w Polsce okazało się XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, a w województwie pomorskim III LO im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Fundacja Edukacyjna Perspektywy oprócz rankingu liceów stworzyła także ranking techników, w którym znalazły się dwie szkoły z Tczewa. Zespół Szkół Ekonomicznych zajął w tym roku czterdzieste miejsce w skali województwa pomorskiego, a Zespół Szkół Technicznych przy ul. Parkowej miejsce czterdzieste czwarte.