Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Starosta komentuje nowego konserwatora
Nasz Tczew

Starosta komentuje nowego konserwatora

Starosta tczewski ucieszył się z wyboru nowego pomorskiego konserwatora zabytków, ponieważ według niego ułatwi to kwestię odbudowy Mostu Tczewskiego. Nowym konserwatorem miałby zostać Dariusz Chmielewski, choć wojewoda pomorska wciąż tej informacji nie potwierdziła.

W programie „Pytania do Starosty” spytaliśmy Mirosława Augustyna o kwestię odbudowy Mostu Tczewskiego w kontekście nowego rządu i brakujących środków. Przypomnijmy, że zdaniem włodarza oraz społeczników rząd powinien przekazać sto procent środków na ten cel np. w formie specustawy lub poprzez wywłaszczenie zabytku na rzecz Skarbu Państwa.

W ubiegłym tygodniu pomorskie media nieoficjalnie informowały o tym, że nowa wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz miała zdecydować o powołaniu na stanowisko pomorskiego konserwatora Dariusza Chmielewskiego, który zastąpił Igora Strzoka. Minął ponad tydzień, a biuro prasowe Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego nadal tej informacji nie potwierdza. Mimo to lokalni samorządowcy i pomorscy posłowie traktują tę informację jako pewną. Przypomnijmy, że Dariusz Chmielewski był już pomorskim konserwatorem za kadencji rządu PO-PSL. Wówczas forsował kontrowersyjny, nowoczesny wariant odbudowy Mostu Tczewskiego, jednak pod koniec swojej kadencji zmienił zdanie i zatwierdził oczekiwany przez mieszkańców Tczewa wariant historyczny.

Spytaliśmy starostę, na czym będą polegały pierwsze kroki podczas rozmów z nowym pomorskim konserwatorem.