Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

Sukces darmowej komunikacji miejskiej
Nasz Tczew

Sukces darmowej komunikacji miejskiej

Darmowa komunikacja miejska w Tczewie okazała się sukcesem – tak wynika z raportu przygotowanego przez specjalistyczną firmę. Efekt jest taki, że znacznie wzrosła liczba pasażerów – średnio o ponad 50 procent. Najwięcej nowych podróżnych zyskały linie nr 1 i 17.

Firma Marcin Gromadzki Public Transport Consulting opublikowała raport, dotyczący skutków wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej w Tczewie 1 września ubiegłego roku. Okazuje się, że od tego czasu znacznie wzrosła liczba pasażerów – w dni powszednie o 55 procent, w soboty o 60, a w niedziele o rekordowe 68 procent.

Wzrost nastąpił na wszystkich liniach. Procentowo najmniejszy był w przypadku 2 i 12, a największy – na liniach 7 i 17 oraz 1. Najlepszą pod względem liczby pasażerów na 1 wozokilometr stała się wspomniana „jedynka”, zapewniająca szybki dojazd z Czyżykowa przez ścisłe centrum miasta do dworca kolejowego. Marcin Gromadzki podkreśla, że to spory sukces, ponieważ dobre wykorzystanie tej linii oznacza rezygnację przez część tczewian z dojazdów na dworzec samochodami. Specjalista dodaje, że wykorzystanie autobusów było w miarę równomierne, w czym pomógł nowy rozkład jazdy z rytmicznie wykonywanymi kursami w stałych taktach. Gromadzki szacuje, że w wyniku wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej z Tczewa mogło ubyć nawet 96 tysięcy przejazdów samochodów w skali miesiąca.

Przypomnijmy, że początkowo Mirosław Pobłocki był sceptycznie nastawiony względem pomysłu wprowadzenia darmowej komunikacji miejskiej w Tczewie. Prezydent deklaruje, że darmowe autobusy pozostaną z mieszkańcami Tczewa na stałe, a nie jedynie na czas wyborów. Obecnie miasto przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na świadczenie usług komunikacji miejskiej na kolejne 10 lat. Kontrakt z obecnym przewoźnikiem Gryfem obowiązuje do końca sierpnia.

Nowy przetarg będzie uwzględniał dwadzieścia fabrycznie nowych autobusów wraz z oczekiwaną przez mieszkańców klimatyzacją. Dodatkowo miasto zamierza zakupić dziesięć autobusów elektrycznych, które byłyby do dyspozycji przyszłego przewoźnika, poza wymaganymi dwudziestoma.