Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

syrenka
Nasz Tczew

Syrenka na dziedzińcu Fabryki Sztuk

Symbol epoki PRL, wymarzone auto Polaków – Syrena 105 – od niedawna jest eksponatem Fabryki Sztuk. To zapowiedź dużej wystawy historycznej, nad którą pracuje zespół tczewskiej placówki.

Na dziedzińcu Fabryki Sztuk od 18 października możemy podziwiać Syrenę 105 – model z 1978 roku wyprodukowany w Fabryce Samochodów Małolitrażowych w Bielsku-Białej. Jej premierowa prezentacja rozpoczęła się od wjazdu nieco młodszych symboli polskiej motoryzacji z czasów PRL – malucha czyli Fiata 126P i Fiata 125.

Klimat epoki przypominał także poczęstunek kawą z fusami, cukierki Irysy i paluszki. Syrena została zakupiona przez Fabrykę Sztuk jako eksponat wystawy, której otwarcie zaplanowano na maj 2025 roku. Jako pierwsi Syrenę powitali przecinający wstęgę wiceprezydent Tczewa Adam Urban i dyrektor Fabryki Sztuk Alicja Gajewska, którą zapytaliśmy dlaczego zaprezentowano akurat to auto.

Syrenka Fabryki Sztuk jest wyjątkowo utrzymana, wygląda jak nowa, waży 940 kilogramów, a jej moc to 40 koni mechanicznych. Została oficjalnie eksponatem, ale oczywiście można nią jeździć.