Tv Tetka Tczew

Tetka Tczew – Twoja lokalna telewizja!

bałtyk wystawa
Kultura Nasz Tczew

Sztuka, edukacja i ekologia na jednej wystawie

W Fabryce Sztuk otwarto wystawę zatytułowaną “Czy będzie z nami Bałtyk”. Ekspozycja o tematyce ekologicznej powstała z inicjatywy Nadbałtyckiego Centrum Kultury. Można na niej zobaczyć prace artystów pochodzących z krajów nadbałtyckich.

Wystawa powstała w 2020 roku w ramach odbywających się cyklicznie Bałtyckich Spotkań Ilustratorów, organizowanych przez Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku. Koordynatorka spotkań Anna Misiek z NCk wyjaśniła jaki cel przyświecał temu projektowi.

Na wystawie zaprezentowane zostały prace międzynarodowej grupy artystów: Joanny Czaplewskiej z Polski, Rasy Joni z Litwy, Luciji Mrzliak z Estonii, Gundegi Muzikante z Łotwy i Justyny Nyki z Norwegii. Są to ilustracje do książki Anny Czerwinskie-Rydel pt. „Baltek” – historii dla dzieci o zagrożeniu i wspólnym działaniu na rzecz ratowania Bałtyku.

Dodatkowym elementem ekspozycji są stwory morskie wykonane z elementów plastikowych, przeznaczonych do recyklingu wykonane przez ilustratorkę trójmiejską Grażynę Rigal. Mowa o ośmiornicy ze starych krawatów czy podwieszanych foliowych meduz.

Kuratorka wystawy oraz zastępca dyrektora NCK Renata Malcer-Dymarska podczas wernisażu podziękowały za współpracę Fabryce Sztuk, podkreślając, że podróż wystawy z dzielnym dorszem Baltkiem zaczyna się w Tczewie, a ekspozycja ta trafi do innych miejscowości. Gośćmi wernisażu byli między innymi pochodzący z Tczewa artyści-plastycy, którzy chętnie wzięli udział we wspólnej zabawie w malowanie kałamarnicy.